K1 AVLB

Armored Vehicle Launched Bridge
Jihokorejský mostní tank 

Na pojezdovém základu staršího jihokorejského tanku K1 je postaven dnešní mostní tank K1 AVLB z republiky Jižní Koreje. Byl vyvíjen devět let do roku 1992 a jako vzorem se nechal inspirovat britským mostním tankem Vickers první poloviny devadesátých let. 

Celé mostní vozidlo je řízeno a operováno posádkou dvou členů. Hlavní komponenty jsou z tanku K1,  kterých má  armáda v zásobě spoustu,  takže tím je zajištěna snadná dostupnost a nízká logistická a servisní náročnost stroje na případné opravy při  nasazení. 1200koňový vznětový motor,  automatická převodovka,  podvozek i klíčové mechanické  součásti jsou společné s tanky K1  a do  nevelké míry i se současnými tanky K2. 

Úkolem vozidla je poskytnout most přes strže nebo říčky všem mechanizovaným i pancéřovaným jednotkám a to téměř na počkání bez citelných prodlev s jakými by se jinak muselo počítat u mostů pontonových. K1 AVLB váží 54,7 tun a pohybuje se maximální rychlostí 65 km s dojezdem 434 km. 

Samotný skládací most je na principu nůžek,  podobně jako nejmodernější mostní tanky dneška  a sestává ze třech ohebných hydraulických kloubů. Jihokorejský most je sice bravurně 4 m široký,  což bude nejspíše světový rekord v šířce,  ale v délce jim most pokulhává. U mostu je, myslím, důležitá především délka a zde přítomných 22 m to mnoho nevytrhne. Most se dá postavit do čtyřech minut a rozebrat zpět do minut deseti. Po mostu mohou přejíždět vozidla maximálně 60 tun těžká, takže současný tank K2 Black Panther to při odebrání zásoby munice jen tak tak zvládne.

Další výbavou vozidla je automatický hasící systém, částečná ochrana posádky proti bojovým prostředkům chemickým a biologickým (nikoli nukleárním). Pro vlastní obranu je na střeše 7,62 mm kulomet a soustava  granátometů kouřové clony. Materiálová výdrž stroje by měla umožnit tanku provést 8000 mostních cyklů.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/rok/k1-avlb.htm?utm_source=pocket_mylist

https://defencereviewasia.com/tag/k1-armored-vehicle-launched-bridge-avlb/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV