K10 (MSPV)

Multipurpose armored personnel carrier
Velký čtyřkolový transportér pěchoty z Emirátů

Vozidlo K10 se objevilo roku 2017 spolu s ostatními typy rodiny Panthera, arabskoemirátského výrobce Minerva Special Purpose Vehicles (MSPV), jenž se specializuje na obrněná auta nevládních agentur, vlád a prezidentů. 

K10 ačkoli vypadá jako autobus, jeho pojezdová část je pouze čtyřkolová. Výrobce navrhuje svoje auto pro dopravu osob pod ochranou v obtížném pouštním terénu, pro pořádkové jednotky nebo pro zdravotnickou evakuaci v operacích nižší intenzity.

Zakládá se na podvozku terénního 4x4 náklaďáku KrAZ-5233. Za pohon slouží tři motory různých výrobců od 6,7 l do 8,9 l, osmiválce turbodiesely s osmistupňovou automatickou převodovkou a s výkony kolem 330 koňů. Vozidlo se také dovede brodit bez přípravy ukázkovými 1,5 m hloubky. Maximální hmotnost nákladu činí 2,5 tuny.

Vozidlo má kapacitu 10 vyzbrojených vojáků výsadku a dvou řidičů v kabině. Kabina má dva střešní poklopy, jež lze využít jako střílny nebo jako nouzový výstup. Sedadla výsadku jsou umístěna podélně ve dvou řadách a mají čtyřbodové postroje.

Balistická ochrana vozidla je na solidní úrovni STANAG 4569 level 3 a protiminová na levelu 2. Vydrží tedy výbuch osmikilové miny a ochrání posádku před zásahy Dragunovů s průbojným střelivem.

Vnitřek vozidel je modulární, tedy sedadla a jiné prvky jsou přestavitelné podle potřeb mise. Pokud jde o úpravu jako velitelské vozidlo, může být vybaveno C4ISR průzkumným a velícím softwarem, který standardně nemá. To se týká i seda elektronických protiopatření a nesmrtících zbraní pro rozhánění povstání. Vozidla mohou být vyzbrojena vzdáleně ovládanou zbraňovou stanicí s 12,7 mm kulometem a mohou mít automatický zadýmovací systém Galix Lacroix. Pokud přestavěno na bojovou ambulanci, pak pojme úžasných 8 lůžek pro raněné.

Samozřejmými doplňky jsou dojezdové vložky v pneumatikách, centrální kontrola tlaku, vnější úchyty pro lopaty, žebříky,..., kamerový systém pro přehled za vozidlem, pátrací světlomet v zbraňové stanici, elektrický naviják, dvojí klimatizace, vnější nástrojové bedny, 4 hliníkové a 2 ocelové rezervy.

Specifikace

Hmotnost 17,3 t; délka 8 m; posádka 2+10; rychlost 90 km/h; dojezd 1000 km;

Zdroje

Oficiální: http://www.mspv.com/armoured-personnel-carrier-panthera-k10/

https://www.slideshare.net/MSPVIndia/armoured-personnel-carrier-mspv-panthera-k10-apc

http://www.military-today.com/apc/kraz_asv_panthera.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel