Jericho 3 / YA4 (židovský palcát)

Intermediate-range Ballistic Missile (IRBM)
Izraelský nukleární palcát ku vyrovnání rozložení sil na Středním Východě

Třetí pořádný tlusťoch (macek) se v Izraeli právě vyvíjí. Svým zařazením jde o ty balistické rakety, které jsem zde označil jako "palcáty". Krátká a tlustá raketa je dlouhá 15,5 m s průměrem 1,56 m a s hmotností 29 tun, z čehož 1000 až 1300 kg může tvořit bojová hlavice. Pokud je náplň jaderná, pak může jednotná nukleární nálož (v jediném kuse) vážit 750 kg nebo být rozčleněna do třech samosatně ovladatelných návratových těles (MIRV). Jaderná mocnost bomby se tak bude pohybovat mezi 150 až 400 kt. Raketa je však trojstupňová na tuhé palivo s doletem max 6500 km. Věří se, že v letu je naváděna inerciálně a pokud dále letí MIRV těleso, tak je dořizováno radarově. Má se za to, že hlavice jsou buď na principu MRV, tedy vícero malých hlavic s jedinou pořádně nabitou nebo vedlejší hlavice MARV jsou vábničky, klamné cíle, něco prostě na zmatení protibalistické obrany.

Jericho 3 bylo dvakrát testováno na dolet v roce 2008 a oficiální uvedení do IDF proběhlo 2011. Dle toho se dá předpokládat, že časový i parametrický předchůdce Jericho 2 bude/je vyřazen. Raketa bude, dle situace Izraele soudě, startovat z jaderných raketových sil (silos), ovšem rozhodně je využíváno také mobilních odpalovačů a zřejmě tu bude také schopnost železničního mobilního odpaliště.

Jericho 3 dává Izraeli pocit suverenity, protože jinak by maličká země velikosti Moravy již dávno podlehla všesměrovému náporu Arabů. Třeskutá situace Izraele se dá vyjádřit jako setrvávající advent velké arabsko-izraelské války, kdy jedině atomovka drží Araby na uzdě. Ačkoli je v Izraeli snad každý třetí občan zaměstnancem armády, Arabi by je beztak umlátili turbanama. 

Kromě toho se Izrael ve velkém spoléhá na U.S. pomoc a USA se snaží o odvrácení horké války na Středním východě seč může. Také proto se Izrael těší velmi moderním vojenským výdobytkům, konec konců izraelsko-americké zbraně jsou vlastně ty nejdůmyslnější na světě. Když izraelský premiér 2018 vítal na své půdě Trumpa a dalších šest delegátů z jiných zemí, všem potřásl rukou, ale jedinému Trumpovi řekl: "Friend."

Zdroje

https://web.archive.org/web/20120619233031/http://missilethreat.com/missilesoftheworld/id.58/missile_detail.asp

https://missilethreat.csis.org/missile/jericho-3/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři