Javelin (FGM-148)

Man-portable fire-and-forget anti-tank missile
Tragbare Fire-and-Forget-Panzerabwehrlenkwaffe
Americká slavná ručně odpalovaná protitanková ATGM

Málokterá protitanková řízená střela je tak kulturně spjata se svým národem jako střela Javelin prostřednictvím amerických novodobých válečných filmů.

Výrobcem jsou americké společnosti Raytheon a Lockheed Martin, první typ z roku 1989 patří Texas Instruments a Martin Marietta.

FGM-148 Javelin je nejklasičtější anti-tank-guided-missile, která je navíc man-portable, tedy odpalovaná z ramene a operována dvěma muži. Primárně je určena k ničení těžce pancéřované hrozby. Jde o střely druhu fire-and-forget naváděné vlastní aktivní tepelnou elektrooptikou. Odpalitelé tedy okamžitě po výstřelu se mohou schovat do úkrytu.

Javelin nese tandemovou (HEAT) bojovou hlavici, tedy kumulativní protipancéřovou nálož s projektilem formovaným explozí (EFP). Má ovšem moderní zvláštnost ve schopnosti  top-attack, kdy po odpalu vyletí do výšky 150 m a na cíl  sestupuje pod strmým úhlem. Tím útočí na střešní pancíř tanků, který je nejslabší. Tím je rovněž vhodna proti opevněním na nepřímý útok shora. Střela musí získat lock-on na cíl a pak už se navádí a řídí sama. V módu přímé trajektorie je použitelná také proti vrtulníkům.

Má rovněž moderní vlastnost soft launch, kdy je vyhozena z tuby do bezpečné vzdálenosti od odpalitelů a pak teprve zažehne svůj raketový motor. Letí na tuhé palivo. Za letu je řízena šesti výklopnými křidélky. V extrémním případě může být vypálena jen tak do vzduchu a sama vyhledá cíl a navádí se k němu. Lepší je samozřejmě když cíl nejdříve identifikuje člověk a po odpalu si počítač v hlavici sám hlídá geometrická a pohybová data měnícího se tepelného obrazu cíle a odhaduje je podobně jako počítačovou metodou pattern recognition na převod naskenovaného textu do editovatelné podoby. Algoritmy rozpoznávání a navádění k cíli jsou dnes již tak sofistikované, že pohled na manévrující střelu po odpalu je skutečně děs budící.

Heat seeker v hlavici je zdrojem problému všech tepelně naváděných raket. Musí totiž ke své funkci být chlazen stlačeným argonem, jehož  si raketa nese na palubě zásobu na 30 sekund. Bohužel za nepříznivého počasí a kvůli pokrokům v tepelném maskování, je někdy na navedení Javelin potřeba i delší čas.

V americké armádě se vžilo používání v týmu dvou vojáků, kdy jeden střílí a druhý nese další munici a vyhledává další cíle. Střelec nese znovupoužitelnou odpalovací a mířící jednotku. Roznětka je kontaktní a střela by měla prorazit minimálně 750 mm pancíře (po poražení reaktivního prvním dílem tandemové hlavice).

Od 2006 má významný upgrade v tom, že obraz cíle a jeho GPS souřadnice jsou komunikačním kanálem poskytovány dalším jednotkám.

Jde o opravdu špičkovou technologii, která je také náležitě drahá: Komplet odpalovače a střely stojí 126 000 dolarů, střela samotná 78 000.

Současnými operátory je 21 armád spojenců USA po celém světě. Kromě Spojených Států jsou dalšími největšími uživateli Norsko a Spojené Království.

Specifikace

Hmotnost 22,3 kg z toho 8,4 kg hlavice; délka 12 m; průměr 12,7 cm, tuba 14,2 cm; dolet 2,5-4,7 km; rychlost Mach 1,3; 

Zdroje

https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/javelin.html

https://en.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest