JASSM AGM-158 (ER, XR)
Joint Air-to-Surface Standoff Missile
U.S. střela s plochou dráhou letu vzduch-země
JASSM je nová konvenční zbraň USA proti pozemním cílům. K letectvu (USAF) byla uvedena 2003. Její varianta s vyšším doletem (ER) byla uvedena teprve 2014. Další varianta eXtreme Range pochází z 2018 a má být ve výzbroji až od 2024.
JASSM je používána na ničení zodolněných cílů prvořadé důležitosti hluboko na nepřátelském území, k nimž po odpalu neletí po přímé trajektorii. Má trup využívající stealth technologie (radarem skoro neviditelná), jenž jí má pomoci překonat protivzdušnou obranu jako S-300 a novější. Zbraň je vybavena datalinkem, jímž jsou střele posílány aktualizované souřadnice pohyblivých cílů během letu střely. Toho je využíváno při nepředvídatelné trajektorii letu za manévrování, pokud je zbraň detekována nepřítelem.
Standardní dolet JASSM je 370 km, u varianty ER je to 1000 km. Varianta XR není dosud zveřejněna. Jednotlivé varianty se liší objemnějšími palivovými nádržemi a výkonem motorů. Rakety užívají nosných ploch a manévrovacích křidélek, které jsou před zážehem motoru zataženy, aby je nepoškodil odpor vzduchu kolem nosného letadla. Rozpětí křídel je 2,7 m.
Obě první varianty jsou dlouhé 4,26 m, mají hmotnost přes 1 tunu, průměr (ráži) 45 a 55 cm (trup není úplně kruhový). Konvenční bojová hlavice má hmotnost 432 kg a jde o tříštivo-trhavou nálož. Postupně přibyly i jiné typy bojových náloží s průbojnou hlavicí pro ničení bunkrů. Motor je u různých variant různý, proudový nebo dvouproudový a raketu tlačí podzvukovou rychlostí. Spíše než o raketu jedná se o řízené bezpilotní letadélko. Navádění střely je kombinací inerciálního a GPS, ale v terminální fázi letu je to aktivní infračervená vyhledávací hlavice podobná jako u pozemních střel Javelin. Raketa obsahuje palubní počítač s 3D modelem bojiště, ve kterém si raketa udržuje aktualizované (v rámci možností) povědomí o osmi cílech současně. Přesnost zásahu je také vysoká, pouhé 3 m kruhové odchylky ve vzdálenosti maximálního dosahu.
JASSM byla zrozena pro nadzvukové bombardéry B-1B, které díky tomu dostaly novou šťávu a prodloužila se jim doba využívání. Mohou ji nést také podzvukové bombardéry B-2 a B-52, ale dokonce víceúčelové stíhačky F-15E, F-16, F/A-18 a především nový Joint strike fighter F-35, který se na ni těší nejvíce a byl na oplátku zrozen hlavně kvůli ní. Největší počet JASSM unese B-1: 24 střel, nejméně stíhačky, které nesou jednu JASSM pod každým křídlem.
USAF nejprve zakoupilo 2000 střel JASSM, ale později chce disponovat až 10 000 střelami. Další země, které se rozhodly JASSM koupit jsou Austrálie, Nizozemí, Finsko, Polsko, Jižní Korea.
Střely JASSM byly použity v boji 2018 ve válce v Sýrii a jejich největší koordinovaný útok proběhl proti Islámskému Státu v 2019.
Zdroje
https://missilethreat.csis.org/missile/jassm/
https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/jassm.html
https://www.airforce-technology.com/projects/agm-158-jassm-standoff-missile/