JAGM (AGM-179)

Joint Air-to-Ground Missile
Americká řízená střela jako nástupce AGM-114 Hellfire

JAGM mají být fungl nové řízené střely vzduch-země amerického výsadkového námořnictva. Jejich projekt by se dal nazvat klidnou jednotící silou. První operační způsobilosti střely dosáhly letos (2022) a výsadková pěchota (USMC) jich chce zatím objednat na tisíce kusů. Hlavní kouzlo tkví v tom, že Amerika střelami JAGM chce nahradit více typů protipozemních protitankových střel BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire a AGM-65 Maverick! Narozdíl od zrušeného projektu Joint Common Missile je JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) již hotovou věcí.

Jedna střela JAGM váží 49 kg, je 1,8 m dlouhá při průměru 18 cm. Její dolet je 8 km, ale to při vypuštění z vrtulníku, z pozemních odpalovačů to bude méně.

Střela k navedení na cíl kombinuje poloaktivní laserové navádění a také milimetrový radar. Byla vyvinuta pro likvidaci cílů vysoké hodnoty v námořním prostředí. Oproti Hellfirům má JAGM mít vyšší dolet, nižší provozní náklady a širší scénáře využití (prostě sjednocující střela). Odpalovací platformou mají být všechny letouny od F/A-18 po F-35, také bezpilotní drony a dva hlavní bitevní vrtulníky (Viper, Apache). Jeden Super Hornet má moci nést až 18 raket JAGM, což je významné posílení oproti čtyřem Maverickům.

První myšlenka na vývoj něčeho takového v USA proběhla 2007 a vývojem byli pověřeni velcí letečtí výrobci  Raytheon, Boeing a Lockheed Martin. Pro těžkosti s rozpočty byl program pauzován a znovu rozbíhán. Bylo vyrobeno tisíc testovacích kusů roku 2022, jež nyní USMC testuje na vrtulnících AH-1Z. Byly testovány mnohé kombinace různých principů navedení. Mají existovat dvě varianty střel, jedna z nich koketuje s dovývojem Hellfire-III. Jedna bude naváděna poloaktivně laserem a milimetrovými vlnami na blízko. Druhá bude kombinovat tři kanály navedení na cíl přes optický, infračervený a radarový obraz cíle. Vše pro účel imunizace vůči EM rušení. Zaměření cíle má být získáno jak před, tak až po odpalu rakety. Tato druhá varianta má mít nakonec zvýšen dolet na 12 km beze změny rozměrů střely.

Budoucí operátoři mají být Velká Británie na vrtulnících AH-64E Apache a především Americká námořní pěchota na vrtulnících AH-1Z operujících z palub letadlových lodí.

USMC již prý právě objednává 35000 střel a celkově má být vyrobeno na 100 000 střel JAGM. Jejich srovnatelným partnerem na světě mají být nové střely Brimstone.

Zdroje

https://www.lockheedmartin.com/en-us/news/features/2022/lockheed-martins-joint-air-to-ground-missile-jagm-cleared-for-full-rate-production.html

https://www.navair.navy.mil/product/joint-air-ground-missile-jagm

https://asc.army.mil/web/portfolio-item/ms-jagm/

https://en.missilery.info/missile/jagm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren