Iskander-E

Tactical ballistic missile system
Ruský balistický raketový systém krátkého dosahu

Velice obávaný raketový systém Ruska v NATO kódovém označení SS-26 Stone vyvinula KB Mashinostroyeniya a v operační pohotovosti u armády je od 2006. Je určen na ničení cílů vysoké hodnoty v hloubce nepřítele. Dnes se na výrobě podílí další fabriky: Votkinsk Plant State Production Association (Votkinsk), Production Association Barricades (Volgograd), KBM (Kolomna).

Iskander Je vývojovým následníkem  samohybného balistického  systému OTR-21 Točka  z roku 1976. 

Rakety 9M723K1 mohou nést více druhů hlavic včetně kazetových, termobarických, trhavých a tříštivotrhavých. Rovněž tak  čistě kinetický průbojník proti opevněním a zařízení vyvolávající elektromagnetický puls. V poslední řadě pochopitelně může nést i jadernou hlavici.

Systém má být úžasný tím, že pro odpalování raket není zapotřebí žádného dalšího podpůrného vozidla ani radaru ani meteorologického průzkumu. Jeden mobilní odpalovač nese dvě rakety a je samostatnou bojovou jednotkou. Systém má vysoce automatizované ovládání, nízkou potřebu personálu, krátký reakční čas a vysokou přesnost navádění. Je pojízdný pomocí 8x8 kolového terénního náklaďáku. Rakety jsou vystřelovány ve svislé poloze.

Letové výkony raket a provozní údaje: Čas na odpálení první rakety je do 4 min,  po minutových intervalech mohou být odpalovány další rakety z vícero vozidel. Životnost zbraňového systému bez údržby  je 10 let, operační rozsah teplot +-50°C.

Jednostupňové  rakety letí na tuhé palivo na vzdálenost dosahu od 50 do 500 km. Délka jedné rakety je  7,3 m; průměr (ráže) 92 cm; hmotnost 4 tuny, z toho 500-700 kg  připadá na bojovou hlavici. V roce 2018 mělo Rusko 136 odpalovačů střel iskander. 

Terminální fáze letu raket je západu tajná. Rakety za letu snad mění trajektorii a manévrují s přetížením až 30 g. Letí po dosti ploché dráze a v terminální fázi letu odhazují klamné cíle ku zmatení radarů.  V terminální fázi letu je prý i hlavice oddělitelná a samořiditelná, což se rozchází s oficiálními tvrzeními. Může dosáhnout rychlosti až Mach 5,9. Naváděny jsou kombinací inerciálního a ruského GLONASS globálního polohovacího systému. V terminální fázi u některých z více variant prý nastupuje elektrooptické navádění a od 2012 dokonce digitální navádění algoritmickým  porovnáváním obrazu cíle. 

Kabina vozidla je pancéřovaná a chráněná před CBRN. Vozidlo má být také obojživelné. Cestuje rychlostí 70 km/h při dojezdu 1100 km. Každý odpalovač pracuje samostatně, nikoli v dělostřelecké baterii.

Od 2014 posílená varianta porušuje úmluvu o doletu taktických raket do 500 km. Problémem je, že Iskander je  samozřejmě exportním trhákem. Zatím ho importovaly  Arabské Emiráty, Sýrie, Írán, Jižní Korea, Malajsie, Indie, Arménie, Alžírsko a další země chtějí odkoupit Iskander utajeně.

Systém Iskander už byl ostře vyzkoušen proti Gruzii, v Sýrii a Tádžikistánu. Systém je postaven v Kaliningradu, čímž ohrožuje Polsko, Švédsko a Pobaltské republiky.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/ss-26-2/

http://roe.ru/eng/catalog/land-forces/missile-systems-multiple-rocket-launchers-mrl-atgm-systems-and-field-artillery-guns/iskander-e/

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=791

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík