Insensitive Munition
Necitlivá munice
Necitlivou municí (IM) rozumíme tu, která je mimořádně nenáchylná k nechtěné detonaci při zásahu jakéhokoli vnějšího vlivu při jejím skladování. Mají se tím na mysli zejména mechanické otřesy a ohřevy vlivem požáru nebo zásahu skladu zbraní.
Oproti tomu však musí normálně (jakžtakž) detonovat při řádném použití.
V ohrožujícím případě smí IM shořet, ale ne detonovat. Pojem tak nachází využití u trhavých hlavic, bomb a v pohonu raket. Speciální význam má u nukleárních zbraní, kde ho např. US armáda definuje od roku 1979.
Hodnocení necitlivé munice vypadá takto: Pozorují a klasifikují se požadavky, kdy nesmí dojít k závažnější reakci než hoření, výbuch (určitého stupně) při následujících typech ohrožení:
Požár skladu nebo požár pohonných hmot v letadle (rychlý ohřev);
Požár v přilehlém skladišti nebo dopravním prostředku (pomalý ohřev);
Zásah malorážovou střelou;
Zásah municí vytvářející střepiny;
Napadení kumulativní municí (zásah kumulativním paprskem);
Nejzávažnější reakce stejné munice ve skladišti nebo dopravním prostředku (sympatetická reakce);
Parametry necitlivé munice je nutno se zabývat již v nejranějších fázích konstrukce a vývoje systému. Pro snížení rizika, že nebudou splněny požadavky na IM, je třeba aplikovat odpovídající energetické materiály a vhodné metody konstrukce.
Pro obzvláště zaujaté: Nejdetailněji a naprosto strhujícím způsobem se problematikou IM zabývá dokument Zásady pro zavádění a hodnocení necitlivé munice, Ministerstva obrany ČR z roku 2015, na nějž přikládám odkaz v PDF níže.
Zdroj
http://www.oos-data.army.cz/cos/cos/130025.pdf
https://de.wikipedia.org/wiki/Insensitive_Munition