Ingwe (Denel)

ATGM weapon
Jihoafrická protitanková řízená střela

ATGM Ingwe byla vyvinuta 1987 slavným jihoafrickým Denelem jako náhrada zastarávajících střel Milan. Vykazuje vysoké známky podobnosti s americkými raketami TOW. Ingwe je protitanková zbraň určená k odpalu z vozidel. Pro svoji hmotnost nemůže být považována za mužem přenosnou zbraň.

Tělo rakety Ingwe má průměr 127 mm, což je značně užší než TOW, avšak hmotnost má 28,5 kg, což je na oplátku značně těžší než TOW, pročež je Ingwe také o 50 mm delší.

Ingwe uplatňuje poloaktivní laserové navádění, kdy cíl je z nějakého místa ozařován laserovým paprskem a hlavice Ingwe ho aktivně sleduje a směřuje za ním let rakety. Systém je tak odolný vůči radioelektronickému rušení a není mu limitována vzdálenost letu jako při principu SACLOS po drátě. Odpalovací platforma může zůstat cíli úplně skryta za překážkou, avšak předsunutý návodčí nebo třeba vrtulník musí cíl sledovat laserem po celou dobu letu rakety.

Účinný dostřel střel Ingwe je 5 km, tedy mnohem dále než u střel vedených po drátě. Také díky nepřítomnosti zařízení pro naváděcí drát mohl být u Ingwe použit výkonnější raketový motor. Avšak minimální vzdálenost na zničení cíle je dlouhá - 250 m. Rychlost letu Ingwe je 200 m/s, což je opět nezanedbatelně lepší než u TOW.

Ničivé hlavice byly postupně vylepšovány, ta současná nese kumulativní nálož v tandemovém provedení. Její průbojnost je 1000 mm ekvivalentu RHA po poražení reaktivního pancíře.

Ingwe již vícekrát byla ostře využita k bojům v Africe, kde zničila nespočet tanků T-55 a transportérů BTR-60. V současnosti může být odpalována z vrtulníků Rooivalk a Hind, ale především z nově příchozích vozidel RG41 Badger a Mbombe od Denelu a AV8 Gempita.

Ingwe je exportní zbraň od jihoafrického Denel.

Zdroje

http://www.deneldynamics.co.za/products/missiles/anti-armour-missiles/ingwe-#

http://www.military-today.com/missiles/ingwe.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6