Indická situace s jadernými zbraněmi
Jelikož pnutí mezi nejlidnatějšími státy světa je zřejmě větší, než si my v Evropě jsme schopni uvědomit, Indie v Novém Dilí zvažuje, že by opustila doktrínu no-first-use. Indie dosud vyznává mezinárodní politiku nepoužít jadernou zbraň jako první, ale zároveň donedávna nedisponovala ponorkovou, skrytou, odvetnou složkou jaderné triády. Pro tyto účely indické námořnictvo vyvinulo jaderným reaktorem poháněné ponorky třídy Arihant a také dvě nové nukleární balistické rakety Sagarika a Shourya.
Sagarika si kvůli nízkému dosahu nemůže pojmout za cíl Islámábád, což by Shourya měla zvládnout. Vývojový program raket Shourya je proto přísně tajný. Shourya se původně testovala na souši, ovšem západní pozorovatelé v roce 2014 potvrdili, že raketa byla taktéž vystřelena z ponorky Arihant.
Zatímco možnosti jaderných zbraní Číny mají západní analytici prostudovány dokonale, o Indii se to říci nedá. Neexistuje žádné povědomí o indických návratových tělesech MIRV (jsouce jadernými hlavicemi). Západ se pouze dohaduje o tom, že Indie vlastní snad 160 jaderných nosičů (kdy ?), jestli jsou hlavice z uranu nebo z plutonia a kolik dalšího plutonia má Indie v zásobě pro vojenské účely. Indie rozhodně má historii zbraní hromadného ničení, ale to byly bojové náplně biologické a chemické, s nimiž Indie ratifikovala ujednání o snižování a defakto by dnes měla být těmito prostředky odzbrojena. Od 1990 se to však v Indii začalo hýbat s vývojem odstrašujících prostředků jaderných. Nutnost mít takovou zbraň v Indii roste nezadržitelně, a zvláště při vědomí, že Indie měla první výzkumný jaderný reaktor již 1954 a továrnu na výrobu plutonia v 1964. První test jaderné zbraně proběhl za Indýry Gándhiové roku 1974. Moderní nukleární hlavice do raket vyvinula pravděpodobně 1994. Zatímco na Čínu si v tomto málokdo troufne, Indie chudák potřebuje testovat o sto šest a trpí za to sankcemi ze strany USA a Japonska.
Doufejme, že my tady v Evropě budeme co nejdéle pouze sledovat, jak se velcí rivalové Čína, Indie a Pakistán vzájemně drží v šachu, než by jadernou zbraň použili.
Zdroje
https://www.orfonline.org/research/is-india-overturning-decades-of-nuclear-doctrine/
https://www.armscontrol.org/act/2017-05/news/india-shifting-nuclear-doctrine
https://www.drishtiias.com/to-the-points/paper3/nuclear-doctrine-of-india