IDF Caterpillar D9

Israeli armored bulldozer
Obrněný buldozer Izraele

Jde o americký buldozer Caterpillar D9, který byl importován a vylepšen Israeli Military Industries a Israel Aerospace Industries pro účely IDF. Má být využíván jak v armádě jak k vytváření hradeb tak k odklízení trosek, tak třeba k protiteroristické ochraně, při vytváření cest pěchotě nebo zneškodňování výbušnin.

Kolem mechanických částí i kabiny je instalován izraelský pancíř pro bojová vozidla. Také sklo v kabině je neprůstřelné a obojí má ochránit vůči střelám ostřelovačů, není však upřesněn typ ani ráže. Je zde instalován také klecový pancíř proti raketou poháněným granátům. Celá ochrana takto přidává 16 tun hmotnosti oproti původnímu stroji D9.

Tyto buldozéry mohou být dokonce vyzbrojeny kulomety, granátomety a vybaveny generátorem kouřové clony.

Historie civilního buldozeru sahá do 50. let a izraelské vojenské úpravy do roku 1990. Izraelci si jich velmi cení, protože na rozkaz dovedou vytvořit protivýbuchovou hradbu ve městech při podezření na sebevražedný útok palestinců. Účinné byly také při zásypu teroristických tunelů pod velkou zdí.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Portugalsku a Řecku je odborníkem ten, kdo pozná lokomotivu od umyvadla. V Německu je odborníkem ten, kdo chodil pět let řádně na univerzitu a pět let to praktikoval. To je rozdílné měřítko patentové teorie.
Karel Čada