Hyena (ArmorWorks)

Fast attack recon vehicle
U.S. adept pro nové vozidlo jednotek SOCOM

Hyena skvrnitá je mrštné zvíře s krátkým čumákem a příjemným vzorem maskování. Trefně pojmenován je jeho strojový protějšek, lehké speciální vozidlo mohutně vyzbrojené, potažené 3D kamufláží a ještě navíc je unikátní každým coulem!

Vozidlo Hyena od amerických ArmorWorks bylo 2012 adeptem na novou oporu U.S. jednotek SOCOM. Vzhledem k nízké hmotnosti 1900 kg je jasné, že prioritou vývoje Hyeny byla lehkost a pohyblivost. Hyena je tak transportovatelná uvnitř vrtulníků CH-47 Chinook a V-22 Osprey. I přes svoji kapacitu pěti členů posádky může prý udržovat maximální rychlost 150 km/h, což byl skoro rekord mezi všemi vojenskými vozidly.

Tím ale zvláštnosti nekončí. Hyena má nezvykle usazené pasažéry v řadě za sebou nad podélnou osou vozidla. Každá pozice pasažéra může mít lafetovaný kulomet, celkem je tu 7 možných pozic pro montáž lehkých zbraní. Těmi je zatím výrobcem prosazované řešení - kulomet M240 ráže 7,62 mm. Na nejvyšší pozici na střeše však může být i rotační minigun nebo kulomet do ráže 12,7 mm.

Další ne úplně samozřejmou výhodou je zatažitelný senzorový stožár. Na ten jsou montována komunikační a hlavně elektrooptická špionážní zařízení včetně infračerveného světlometu a systém, který jej využívá pro snadné řízení za tmy. Tím by vozidlo mohlo nabýt špičkových skrytých průzkumných dovedností jako německý Fennek či britský Jackal.

A do třetice je tu 3D kamufláž TactiCam navržená již dříve firmou ArmorWorks. Ta se čistě svým nepravidelným tvarem podílí na snižování tepelné a radarové stopy a opticky lidskému mozku ztěžuje rozpoznat tvary vozidla.

Vozidlo Hyena zatím pohání přeplňovaný diesel motor, ale pokud vozidlo vyhraje v soutěži (nevyhrálo), plánovaly se i jiné typy pohonů. Vůz má při tom všem ještě přídavnou 150 l palivovou nádrž, nádrž s vodou a stejně rozměrné baterie. Při té nízké hmotnosti je jasné, že hmotnost byla ušetřena na ohraničení vozidla a to tak, že úplně. Je to tedy další ultralight bez stěn bez střechy a bez skel.

Specifikace

Hmotnost 1,9 až 2,8 t; délka 4,27 m; posádka 5; rychlost 150 km/h; dojezd 450 až 900 km;

Zdroje

Oficiální:

https://www.armorworks.com/

https://soldiersystems.net/2011/05/18/hyena-from-armor-works/

https://www.military.com/defensetech/2011/10/04/armor-works-hyena-stealthy-spec-ops-truck

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách