Hwasong 13 a 14

Hwasong-13 (KN-08, KN-14)

Intercontinental-range ballistic missiles (ICBMs)
Příklad z hlavní linie balistických střel Severní Koreje

Nejnovější členové severokorejské rodiny balistických střel Hwasong 13 a 14 představují současnou technologickou špičku severokorejských schopností. Jde totiž o pořádné ICBM s doletem přes 10 000 km.

Severokorejci dělají nejdovednější rakety pořádně tlusté, což je zde možná i měřítkem prestiže. Koneckonců sám Kim Čong Un se z řadového tlouštíka stal pořádně vypaseným, k čemuž má v Severní Koreji snad privilegium jenom on. Raketám s délkou do 20 m je odhadována šířka (ráže) až 2 m. Hwasong-13 byl zřejmě stažen z výzbroje a je rovnou nahrazen dalším stupněm vývoje Hwasong-14.

Je snad celosvětovou raritou, že rakety se stále drží dalece zdokonalené sovětské technologie motorů na vysoce výkonné kapalné palivo a okysličovadlo. Je to něco šíleného, ale pro severokorejské střely klasikou.

Balistické střele Hwasong-13/KN-08 je odhadován dolet mezi 5500 až 11500 km, hmotnost bojové nálože na 300-700 kg, má být třístupňová na tekuté palivo. Je to zřejmě první pořádná hrozba Severní Korey pro NATO od roku 2012. Je schopna zasáhnout USA na svém kontinentu stejně jako Evropu. Má být stále ještě vezena a startována z pozemních samohybných odpalovačů.

Hwasong-14 (KN-20)

Má být lépe řiditelnou raketou na tuhé palivo, taktéž s odhadovaným doletem přes 10500 km. Testována byla dvakrát v 2017, kdy během 40minutového letu urazila vzdálenost 930 km a spadla do japonského moře. Letěla pouze do výšky, aby nepřekonala hranice vzdušného prostoru Severní Korey, dostala se až 3700 km nad povrch zemský, takže světu dokázala severokorejskou schopnost vesmírných raket s dobře ovladatelnou trajektorií. Pokud by takto letěla po balistické křivce, urazila by při tomto testu skoro 7000 km. Experti odhadují, že Hwasong-14 ohrožuje většinu povrchu USA. K řízení tahu využívá více spalovacích komor v každém stupni a ještě soustavu menších reaktivních směrových motorů. Na rozdíl od svého přímého předchůdce, Hwasong-14 možná i nastoupila do sériové výroby.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/kn-08/

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/north-korea/hwasong-13/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý