Hwasong-15 / KN-22 (Severokorejský palcát)

Intercontinental ballistic missile
Dosud nejschopnější jaderný nosič Kimova režimu

Hwasong-15 je nejnovější experimentální mezikontinentální balistickou raketou Severní Koreje. Kimův režim ji právě testuje. Dosah rakety je odhadován na celých 13000 km, kam je schopna dopravit bojovou hlavici hmotnosti jedné tuny.

Kimův režim zaznamenal zásadní úspěch při testu této rakety: Proběhl přesně v 03 hodiny ráno severokorejského času, někdy během 2017. Raketa dosáhla výšky 4500 km v severokorejském vzdušném prostoru, takže pokud by letěla po balistické křivce, mohla by zasáhnout jakékoli místo v USA. Raketa je dvoustupňová pravděpodobně s oběma stupni na kapalné palivo pomocí unikátní severokorejské technologie více motorů na vysokoenergetické palivo a okysličovadlo. Zatím pro ni zřejmě neexistují návratová manévrující tělesa, ale raketa je schopna je nést. Množství reaktivních směrových motorů na špici naznačuje slušnou ovladatelnost rakety v letu.

Pro Hwasong-15 byl rovněž vyvinut cele severokorejský Kimův největší pozemní samohybný kolový odpalovač, který má 9 náprav. Zlé jazyky však tvrdí, že také může jít o čínský náklaďák WS51200 původně určený na vyvážení klád z lesa. Ačkoli se zřejmě ani neuvažuje o startech z ponorek, tato střela je již podle vzhledu podobna svým nejschopnějším americkým, ruským a francouzským protějškům. Američané jsou touto střelou nejvíce zneklidněni, neboť pokud by ji Severní Korea někdy použila s jadernou hlavicí, může vystavit hazardu celou populaci USA, tedy nejen Aljašku, jako tomu bylo u Hwasong 12 a 13.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/north-korea/hwasong-15/

https://missilethreat.csis.org/missile/hwasong-15-kn-22/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren