Husky MK III VMMD

Vehicle Mounted Mine Detection System
Specializované vozidlo na detekci minových polí

Husky je speciálním případem opravdu speciálního vozidla. Jeho otčinou je Jihoafrická Republika nacházející se na nejzaminovanějším kontinentu světa. Za Clintonovy éry se chopili jeho konceptu Američané. Jeho úloha není v plošném odminování, ale spíše v detekci a jednotlivém zneškodnění přísilničních bomb, za jejichž domovinu už je dnes pokládán Afgánistán.

Jde o minám odolné vozidlo nikoli ve většinovém slova smyslu. Jeho konstrukce na první pohled prozrazuje, že jeho prioritou při návrhu bylo, aby ho výbuchy mohly poškodit co nejméně. Kabina je mechanicky co nejdokonaleji izolována od obou náprav. Její půdorys je zároveň co nejmenší. Při výbuchu se počítá se zničením nápravy, nikoli kabiny. Přímo v popisu práce má VMMD opakované zásahy výbuchů a je stvořeno jako maximálně snadno opravitelné. Toto unikátní vozidlo dokonce vyhrálo nejednu cenu za technologicky významnou inovaci. Od 80. let bylo mnohokrát úspěšně otestováno v ostrých podmínkách.

Vozidlo má v podlaze geologický radar směřovaný dolů do země, stejně tak klasický detektor kovů a přes 20 dalších vysoce specializovaných zařízení. Jimi skenuje povrch pod sebou do hloubky půl metru. Rozpozná li potenciální výbušninu, označí přesný bod zemského povrchu barvou a pokračuje v detekci dál. Označené místo je odminováno jinou cestou nebo se k němu Husky vrátí později, vybaven robotickou paží na odstraňování výbušnin. Video-optická zobrazovací a ovládací sada vybavení pomáhá jemné manipulaci s ramenem a umožňuje fungovat jako vzdáleně ovládaná zbraňová stanice. Při více konvenčním využití je VMMD schopno odminovávat také delší pásy povrchu pomocí odminování bleskovicí (Mine-clearing line charge). Rovněž může být vybaveno válcovou odminovačkou a funguje potom jako odminovací tank.

Dnes již existují dvě varianty vozidla ve třech vývojových verzích. Aktuální varianty jsou poháněny přeplňovaným vznětovým motorem Mercedes Benz OM 906 spolu s automatickou převodovkou Allison 2500 SP. Váží 8,3 tuny a maximální rychlost činí 72 km/h, ačkoli jí téměř nikdy nedosahuje.

Husky VMMD obsluhuje pouze jediný člen posádky. Vozidla VMMD jsou v inventáři armád 15 zemí světa, především afrických.

Zdroje

https://www.military.com/equipment/husky-vehicle-mounted-mine-detection-system

https://en.wikipedia.org/wiki/Husky_VMMD

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík