Huron (Inkas)

Armored personnel carrier
Kanadský obrněný autobus

Firma Inkas je další z řady poměrně nových kanadských výrobců obrněných vozidel s výrobnami v Africe a na Středním východě. Inkas je však větší, jeho paleta vozidel je opravdu široká.

Jelikož toto vozidlo prakticky neprošumělo vojenskými médii, informace o něm jsou kusé. Ví se, že pojme 16 pasažérů výsadku a je pancéřováno dle jiných standardů než STANAG, ovšem podle popisu to bude ekvivalent levelu 3 v normě STANAG 4569. Má totiž vydržet průbojné střelivo Kalašnikovů a stejně tak protiminová ochrana by spadala mezi level 2 až 3, kdy má posádku ochránit vůči ručnímu granátu či protipěchotní mině.

Standardní model se vůbec nevzrušuje s výzbrojí, ale je tu možnost osadit vozidlo zbraňovou stanicí zcela na přání zákazníka. Všude pod bočními okny jsou však střílny pro zbraně výsadku.

Pohonem je 8,3 l motor Paccar s 10stupňovou automatickou převodovkou Allison (jak jinak). Spolu jsou schopny vůz hnát svižnou silniční rychlostí 130 km/h. Pojezd je samozřejmě vybaven kombinací dojezdových vložek a centrálního huštění.

Výrobce se chlubí unikátním pancířem, snad ani ne co do materiálu, ale spíše jeho rozložení. Vozidlo je s ním prý mimořádně lehké vzhledem ke své velikosti. Údaj o hmotnosti však uváděn není. Každý plát pancíře je prý laboratorně testován, takže to bude drahé jako prase.

Do výbavy vozidla patří noční elektrooptický přehledový systém, naviják, pancéřování nádrží a motoru, netříštivá skla, siréna a pátrací světlomety. 

Huron je určen vojsku a policii pro taktické mise, ochranu konvojů a ostrahu hranic. Avšak koupit ho lze jenom na vládní nařízení pro vládní činitele, jako je právě ministerstvo obrany, policie a armáda (Kanady, USA).

Kolem specifikací Kanaďané většinou dělají drahoty, takže Huron pro nedostatek údajů nebude zahrnut do srovnání.

Specifikace

posádka 16; rychlost 130 km/h;

Zdroje

Oficiální:

https://inkasarmored.com/inkas-huron-apc/

https://newatlas.com/huron-armored-personnel-carrier/32526/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý