Hizir (Katmerciler)

Armoured Combat Vehicle
Turecké víceúčelové bojové vozidlo

Katmerciler je turecký partner mnoha automobilek světa, založen roku 1985 v Izmiru. Kromě obrňování aut jiných značek vyrábí zajímavé pancéřované traktory a bagry. Vozidlo Hizir je však jeho vlajkovou lodí mezi defence produkty. Katmerciler spolu s Aselsanem dokončili jeho vývoj 2017.

Hizir je čtyřkolové šestnáctitunové vozidlo NATO standardů, vhodné do městských i venkovských operací a to přímo i do bojů, pro něž může být překonfigurováno k dílčím určením jako nosič těžších zbraní, CBRN průzkum, obrněná ambulance a jiným.

Posádku vozidla tvoří celkem 9 členů, z toho dva řidiči připadají na obsluhu. Obě strany vozu mají dvoje dveře a výsadku slouží ještě zadní dveře.

Možnou ale nepovinnou výbavu vozidla tvoří samovyprošťovací naviják, zbraňová věž, náhradní kolo, CBRN filtrační systém, hasící systém, intercom, a GPS navigace.

Onou zbraňovou věží je zbraňová stanice Aselsan SARP vhodná pro těžký kulomet ráže 12,7 mm nebo 40 mm granátomet. Tuto stanici zřejmě považují za průlom, neboť u ní zmiňují takové samozřejmosti, jako schopnost palby za jízdy, laserový dálkoměr, noční a denní elektrooptiku, automatické sledování cíle, varovný laserový přijímač a možnost ovládat ji manuálně.

Pohonem je vznětový motor šestiválec o objemu 8,9 l Cummins ISL, jenž generuje výkon 400 koňů a je spojen s 6stupňovou automatickou převodovkou Allison. Pojezd využívá nezávislého zavěšení, dojezdových vložek a centrálního řízení tlaku. Má výbornou schopnost šplhání do svahů až do sklonu 70%. Také silniční rychlost 120 km/h je na obrněné vozidlo velmi slušná. Brodění vodou lze do výšky 1 m. 

Pancéřování vozidla je neslavné, proti ručním zbraním do ráže 7,62 mm, takže na STANAG 4569 level 1 max 2 a obdobně je na tom protiminová ochrana na základní úrovni vůči ručnímu granátu.

Specifikace

Hmotnost 16 t; délka 5,57 m; posádka 9; rychlost 120 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

http://www.katmerciler.com.tr/L/EN/mid/343/g/343/c/31/id/61/HIZIR-4x4-Tactical-Wheeled-Armoured-Vehicle.htm

https://www.army-technology.com/projects/hizir-armoured-combat-vehicle/

https://www.armyrecognition.com/turkey_turkish_army_wheeled_armoured_vehicles_uk/katmerciler_hizir_4x4_wheeled_armored_vehicle_photo_video.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Práce se sama neudělá.
české přísloví