Hermes AT
Anti-tank missile system
Ruský protitankový systém vrtulníků Kamov
Protitankový raketový systém Hermes byl vyvinut KBP Instrument Design Bureau v Tule před 2003. Má za cíl ničit pancéřované cíle na dlouhou vzdálenost pomocí přesně naváděných zbraní instalovaných na vrtulníku Kamov Ka-52.
Dle návrhu má Hermes ničit tanky hluboko na území nepřítele na max vzdálenost 100 km (!) pomocí dvoustupňových raket stylu fire-and-forget. Skromněji řečeno má umožňovat likvidaci tanků za horizontem, což je přesně to, co by nyní 2022 potřebovali Ukrajinci, aby bojovalo na jejich straně. Pomocí toho by totiž mohli cípy ruského vojska pronikající z perimetru dovnitř zatlačit zpátky na okraj, čímž by uchránili např Mariupol a přístavy. Západ by jim měl něco přesně takového poskytnout, bohužel zřejmě oprávněně se bojí. Naopak Ukrajinci sestřelili Kamov hned druhý den po napadení je se základní výzbrojí, takže ono to s těmi Kamovy vůbec nebude tak horké, jako se vším ruským. Myslím že pro západ vrtulníky Kamov tím navždy ztratily masku záhadného obávaného nepřítele.
Průzkumné prostředky Ukrajiny umístěné daleko vpředu by umožnily koncové navedení raket Hermes a uplatnily by zpětně na rusáky "bezkontaktní válčení", což je přesně to, o co se vývojci Hermesu a Kamovů snažili. Využití kombinovaných rozličných způsobů navedení je vlastně důvod, proč se zbraň nazývá protitankovým systémem a ne prostě protitankovými raketami.
Takto to bylo připraveno již v roce 2003 pro sériovou výrobu, ale nejspíše se to ani nikdy nevyrábělo, stejně jako Kamovy se vlastně nikdy pořádně nevyráběly.
Hermes sestává z odpalovacích kontejnerů přenosných na vrtulnících. Rakety jsou modulární a vyskytují se ve třech variantách koncového navedení, tedy laserové poloaktivní, infračervené a radarové navedení. Vrtulník pak nese na palubě sledovací optiku a laserový ozařovač cílů.
Oproti tomu bojová hlavice je jednotná pro všechny druhy navedení a nese tříštivotrhavou nálož. Raketa podle svého druhu se v první části letu naviguje inerciálně, pak je případně korigována rádiem a nakonec tím kterým koncovým navedením. Vyskytovala se ještě varianta nesená na vozidle a na lodích, ovšem po dvaceti letech v Rusku o ní není ani vidu ani slechu.
Jelikož Kamovů se vyrobilo jen pár kusů pro vojenské přehlídky a pro posilování ruského technologického sebevědomí, tak Hermes nejspíš nikdo nikdy neviděl v akci. Jelikož je systém velmi složitý a tedy náročný na zdroje, nejspíše podlehl ruskému všudy přítomnému šlendriánu a zmizel v propadlišti dějin.
Specifikace
Rok 2003; běžná vzdálenost cíle 15-40-100 km; rychlost střely 500-1300 m/s; hmotnost holé rakety 90 kg; průměr (ráže) rakety 13 cm;
Zdroj
https://en.missilery.info/missile/hermes
https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/atgm-germes.htm
https://www.defenseworld.net/news/27752/Russia_s_New_Anti_Tank_Missile_Can__Wipe_Out__Any_Western_Tank#.YjpNGK9udPY