HELLFIRE II Romeo (AGM-114R)

Multi-purpose air-to-ground missile
Luft-Boden-Rakete zur Panzerabwehr
Americká slavná protitanková ATGM

Asi žádná jiná protitanková řízená střela není tak kulturně spjata se svým strojem jako střely Hellfire. Je to právě dvojice vrtulníku Apache vyzbrojeného “helfajry”, která je bájemi opředená, neboť Američané jak exportují svoji kulturu do světa, udělali množství leteckých vrtulníkových simulátorů, kde jsme to s Hellfajry pálili na ruské T-80 v devadesátých letech.

Výrobcem jsou americké společnosti Lockheed Martin, Boeing a Northrop Grumman stojící za slavnými bojovými U.S. letouny. První typ z roku 1974 patří Lockheedu.

Jak tušíte, AGM-114 znamená air-to-ground missile odpalované ze vzduchu z vrtulníků a časem a postupným vývojem se experimentovalo i s odpaly z gunshipů AC-130, z vozidel Humvee, z dronů Predator i s ručními odpaly na trojnožkách. Primárně jsou určeny k ničení těžce pancéřovaných bodových cílů vysoké hodnoty. Od počátku jsou vzhledem k odpalu z vrtulníků navrhovány jako střely druhu fire-and-forget.

Časem se rodina Hellfire ustavila jako platforma pro nesení více druhů útočných hlavic:  Tříštivotrhavé, kumulativní (EFP), tandemové kumulativní, termobarické a tříštivé (střepinové).

Raketa letí na tuhé palivo. Zpočátku byla naváděna poloaktivně přes laserové ozařování cíle, později se přešlo na aktivní vyhledávací hlavici na bázi milimetrového radaru. Laserové ozařování cíle probíhalo buď přímo z odpalujícího Apache nebo z jiného leteckého prostředku a také od pozemních pozorovatelů. Poslední dvě možnosti umožňují Apachi odpálit Hellfire a hned se skrýt za stromy.

Časem se z Hellfiru stalo synonymum pro tank-buster. Hellfire II pochází z 1994 a nastoupil právě cestu fire-and-forget pomocí milimetrového radaru.

Poslední AGM-114R "Romeo" Hellfire II pochází z roku 2012, má opět poloaktivní laserové navádění a jednotnou víceúčelovou hlavici, která nahradila všechny předchozí varianty. Pokud je Romeo odpálen ze země, má účinný dostřel 8 km, váží 49 kg, je 180 cm dlouhý a jeden kus stojí 99600 dolarů.

Používají ho všechny země NATO a další spojenci USA po světě.

Specifikace

Hmotnost 45-49 kg; délka 1,6-1,8 m; průměr 33 cm; dolet 8-11 km; rychlost Mach 1,3; 

Zdroje

https://defence.pk/pdf/threads/worlds-best-and-the-most-deadliest-anti-tank-missiles.415980/

https://www.army-technology.com/projects/hellfire-ii-missile/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6