Hamza 6x6 IFV (Cavalier)

Multi-Role combat vehicle
Pakistánské víceúčelové vozidlo rovnou z Islámábádu

Pakistán se konečně vytasil s něčím pořádným. Po vzoru západním je i jejich vozidlo Hamza překonfigurovatelné na více použití pomocí mission modulů. Máme tu tak IFV s 30 mm kanónem na zbraňové stanici, máme tu pouze obrněný transportér personálu, máme tu senzorové komunikační a velitelské stanoviště, máme tu ambulantní vůz, nákladní vozidlo, nosič těžkého minometu a kanónů těžších kalibrů.

Cavalier Energy and Defence Systems Group se ustavil 2001 s asi 200 zaměstnanci a přeji mu vše nejlepší. Tohle se mu v 2008 fakt povedlo. Konec konců nadejdou časy, kdy ještě rádi budeme zdarma vyzbrojovat Pakistán a Indii - jediné protiváhy Číny na světě.

Hamza pojme tři řidiče a devítičlenný výsadek nebo 7 tun nákladu o objemu 16 m3.

Z pohledu ochrany posádky na to Pakistánci jdou klasicky přes samonosnou karoserii, podlahu tvaru V, vysoký podvozek, pancéřovou vložku, takže odolat by vůz měl výbuchům min do síly 10 kg TNT. Dále celá posádka vlastně sedí v pancéřované slupce s balistickou ochranou standardu STANAG 4569 Level 4, což je už tak nadstandard, a pancíř lze dodatečně připnout další, čímž se dostane balistická ochrana až na level 5!

Pohonem je šestiválcový přeplňovaný vznětový motor Cummins ISM 500 doplněn šestistupňovou převodovkou Allison. Má měnitelnou světlou výšku z 28,5 cm na 40 cm. Vyskytuje se ve třech znacích náprav 6x6, 6x4 a 8x8. Provozní je za teplot -32 až 55°C.

Specifikace

Hmotnost 20 až 27 tun; délka 7,6 m; posádka 3+9; rychlost 110 km/h; dojezd 500 km;

Zdroje

Oficiální:
http://cavalier-group.com/hamza-6x6-ifv/

http://hamza8x8.com/

https://militaryleak.com/2019/07/05/hamza-6x6-mcv-armoured-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zlo triumfuje, když slušní lidé mlčí.
neznámý válečný veterán