Hafeet Mk2

6x6 multipurpose vehicles
Rodina arabských kolových vozidel 

Vozidlo Hafeet od arabskoemirátské automobilky NIMR je znaku náprav 6x6 a jde o víceúčelové vozidlo s určením právě jako nosič dalšího pokročilého vybavení a výzbroje. Toto na první pohled lehké kolové vozidlo dosahuje špičkové úrovně ochrany a jeho návrh se skládá z velmi pokročilých konceptů. 

Hafeet spočívá na samonosné karoserii (pancéřové slupce) a má mimořádnou ochranu. Základní  všesměrová balistická ochrana vozidla je na úrovni NATO standardu STANAG 4569 Level 3 a lze ji posílit přídavným pancířem až na level 4, tedy musí ochránit posádku před zásahem průbojného střeliva 14,5×114 mm z 200 metrů, přičemž pancéřován  je i motor.   Protiminová ochrana vozidla se pohybuje kolem levelu 3. Vozidlo je možné pokrýt všemi moderními typy kamufláže, systémy aktivní ochrany  a rušičkami navádění RPG. 

Právě vývojová verze Mk2 přišla s konceptem modulární ochrany a jejím přínosem je také modulární konstrukce přinášející možnost snadné opravy v polních podmínkách,  kdy z vozidla je možno vytáhnout a vyměnit motor, převodovku, chladicí soustavu i rozvodovku. Od základní varianty vozidla je odvozeno nesčetné množství dalších variant se speciálním vybavením konkrétních  druhů misí  a tyto přednastavené varianty vyjíždějí rovnou z továrny výrobce. 

Hafeet má kapacitu posádky 10 členů,  jež chrání anti-CBRN  ochranou. 

Na jeho střeše lze provozovat všechny představitelné elektronicky ovládané zbraňové stanice pro kulomety až do ráže 12,7 mm.  Vozidla Hafeet  ale také často vystupují v roli nosiče protitankového nebo protiletadlového raketového systému (např. Mistral, MMP). 

Hafeet je poháněn vznětovým motorem Cummins ISBe 360  o maximálním výkonu 360 koňů spárován s automatickou šestistupňovou převodovkou Allison 3200SP. V technických popisech se lze dočíst detaily o jeho pokročilé soustavě zavěšení,  brzd a tlumení. 

Standardní výbavou vozidel Hafeet bývá  energetický subsystém,  dojezdová jádra v pneumatikách a centrální kontrola tlaku,  naviják. Opatření pro drobné snižování tepelného podpisu,  což v anglickém názvosloví spadá pod survivability system. Protigranátová síť,  aktivní systém ochrany,  CBRN  ochrana,  komunikační subsystém,  intercom,  hardware pro systémy digitální bojiště,  noční denní elektro optika,  kamerový  přehledový systém, automatické hašení, pomocná baterie,  a pátrací světlomet.  Cenu vozidla si raději ani nechci představovat. Holt prvotřídní Arabská práce!

Specifikace

Hmotnost 13 až 15 tun; délka 6,45 m; posádka 10; silniční rychlost 110 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

https://nimr.ae/hafeet-6x6-range 

https://www.armyrecognition.com/united_arab_emirates_wheeled_armoured_vehicles_uk/nimr_hafeet_class_apc_6x6_multipurpose_tactical_armoured_vehicle_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_11707163.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vulnerant omnes, ultima necat - každá zraňuje, poslední zabíjí.
Pravdivější alternativa tvrzení, že co tě nezabije, to tě posílí.