HOT-3

Anti-tank guided missile
Unterschallbereich optisch ferngelenkt Panzerabwehrraketensystem
Haut subsonique Optiquement Téléguidé Tiré d'un Tube

Protitankové řízené střely Hot jsou velmi symbolické pro celé západoevropské protitankové raketové válečnictví. Někdy kolem roku 1978 Totiž dvě evropské firmy vyvíjely novou protitankovou řízenou střelu západoevropských sil,  aby jí  zcela nahradily po drátě naváděné dnes již prastaré řízené střely z éry studené války.

Oněmi firmami byla Západoněmecká Bölkow a Francouzská Nord. Vyvíjely novou řízenou střelu pro společné požadavky armád západního Německa a Francie. Po úspěšné spolupráci se daly dohromady a posléze z jejich spojení vzešla věhlasná společnost MBDA - panevropský nadnárodní podnik, vyrábějící všechny raketové zbraně Evropy. (Časem se k nim přidaly raketové divize jiných evropských firem, jm. italské Finmeccanica, britské BAE Systems a EADS.

Střely HOT jsou dnes již prastaré a nedávno zcela nahrazeny svými nástupci. Tehdy  počátkem osmdesátých let však nahrazovaly střely tak zvučných jmen jako Milan, Roland a SS-11. HOT Jsou dnes již zpětně nazývány jako protitankové střely 2. generace. Oproti výše zmíněným kolegům však byly produkčně nejúspěšnější, poněvadž jich byly vyrobeny desítky tisíc a používaly/jí  je dodnes armády asi 12 zemí. Později se střely HOT staly synonymem pro ATGM  v  západní Evropě a byly montovány na protitanková vozidla a na vrtulníky. Teprve v období krátce před 2020 je Francie nahradila americkými Hellfire II a Německo svoje vrtulníky Tiger vyzbrojovalo střelami PARS 3 LR. Jiné západní země je nahradily izraelskými Spike. 

HOT samotné

Rakety Hot svým způsobem fungování spadají do principu SACLOS, tedy s poloautomatickým koncovým navedením na přímou viditelnost, buď rádiem nebo po drátě. Rakety byly dvoustupňové na tuhé palivo a řídily se vektorováním tahu raketového motoru. Bojová hlavice HOT spočívá na protitankové kumulativní náloži (HEAT) iniciované při dopadu na cíl. Střely byly dosti limitovány svým naváděcím drátem a již v okamžiku uvedení měly krátký dostřel. To bylo později vylepšeno, až vznikla konečná vývojová podoba HOT 3.

HOT-3  jsou již ve všech ohledech srovnatelné s do té doby nejlepšími americkými střelami TOW (BGM-71E)  a s ruskými nejlepšími 9M133 Kornet. Jako odpalovací platformy jim sloužila různá západoevropská pásová vozidla a stíhače tanků.

Jedna raketa systému HOT-3 má průměr 150 mm, hmotnost 25 kg, dosah 4,3 km a letí rychlostí 864 km/h. HOT-3 má ze všech tří zmiňovaných nejlepší průbojný účinek - dokáže prorazit pancíř o ekvivalentu 1250 mm RHA po poražení explozivního reaktivního pancíře, pročež má  bojovou hlavici  v tandemovém provedení. Ještě v roce 2017 byly střely HOT v inventáři armád 19 zemí světa.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren