HJ-12

Hongjian-12 / Red Arrow-12
Homing anti-tank missile
Čínská ručně odpalovaná protitanková řízená střela

HJ-12 je bohužel moderní ATGM Číny, označována za třetí generaci. Byla předvedena světu 2014 a nevyrábí ji nikdo jiný než jediný čínský zbrojní gigant NORINCO (China North Industries Corporation).

K jejím přednostem patří automatické navádění, tedy fire-and-forget, kdy ovšem musí získat zaměření před odpalem. Vrchol dokonalosti západních to tedy stále ještě není, ale už se to blíží.  V letu se navádí sledováním infračerveného obrazu pomocí CCD. Navíc používá soft launch, tzn. střela je nejprve vytlačena tlakem plynů z tuby a teprve po několika metrech zažehne raketový motor, aby neporanila odpalující vojáky. To jí mimo jiné dovoluje být odpalována z krytů s omezeným prostorem, jako třeba z bunkrů.

Bojová hlavice používá samozřejmě tandemovou hlavici s projektilem tvarovaným explozí. Její specifikace samozřejmě čína utajuje, ale průbojnost hlavice je odhadována na 1100 mm v ekvivalentu RHA, což je docela pořádná darda. HJ-12 se pokouší o top attack na tanky shora, kde mají nejslabší ochranu, bohudík ne vždy se jí to podaří, proto má zřejmě tak silnou nálož.

K tomu všemu má i na Čínu vysokou jednotkovou cenu, takže zájemci o import nejsou pravděpodobní. Přesto se však našli v afrických zemích jako Alžírsko, které již dlouho nakupuje čínské tanky, a Nigérie, kde je to jasné.

Specifikace

Hmotnost 22 kg; délka 1,2 m;  průměr 13,5 cm; dostřel 4 km za dne, 2 km v noci;

Zdroje

Oficiální: Jako vždy u Číny chybějí

https://asiatimes.com/2020/03/chinas-portable-red-arrow-12-delivers-powerful-punch/

https://www.defenseworld.net/news/26613/China___s_Norinco_Marks_First_Export_of_HJ_12__Javelin_Copycat__Anti_tank_Guided_Missile#.Xz70xJVS9zE

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zdvořilost je způsob, jakým se ponižuje potenciální konflikt a mění ve spolupráci.
Zdeněk Pinc