Golan (Rafael)

Armored infantry heavy mobility vehicle
Izraelský silně pancéřovaný kolový transportér pěchoty

Izraelské vozidlo standardu MRAP vyvinuly Rafael Advanced Defense Systems spolu s Protected Vehicles Incorporated. Vývoj byl dokončen 2006 pro požadavky IDF a USMC. Prioritou vývoje byla maximální ochrana posádky. Vozidla Golan mohou sloužit pro převoz pěchoty, jako ambulance, velitelské a průzkumné vozidlo.

Kapacita personálu je výsadek 10 vyzbrojených vojáků při obsluze jednoho řidiče. Golan spočívá na samonosné karoserii s podlahou tvaru V, na něž je rovnou připojena pojezdová část. Golan tedy nemá podvozek. Pohonem je vznětový motor Cummins s převodovkou Allison a s výkonem 315 koňů.

Balistická i protiminová ochrana je modulární, má tři stupně z ocelového a kompozitního pancíře a může navrchu nést i reaktivní pancíř a klecový pancíř. Potom jde nejspíše o nejlépe chráněné vozidlo tohoto druhu, které údajně vydrží zásah starších RPG. Spodní ochrana vydrží výbuch miny do síly 14 kg TNT. K tomu je posádka samozřejmě chráněna proti prostředkům hromadného ničení (CBRN, WMD).

Na střeše může Golan nést vzdáleně ovládané zbraňové stanice pro kulomety do ráže 12,7 mm, pozorovací optoelektroniku nebo zvukový lokátor ostřelovačů.

Využívají ho ty operátorské armády, pro které bylo navrženo, tedy Izrael a USA.

Specifikace

Hmotnost: 15 t; délka: 5,9 m; posádka: 1+10; rychlost 100 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/israel_israeli_wheeled_armoured_and_vehicle_uk/golan_wheeled_armoured_vehicle_personnel_carrier_israeli_army_israel_pictures_technical_data_sheet_d.html#data

http://www.ishitech.co.il/0307ar8.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mám značné znalosti v různých oborech a musím je šířit k těm méně obdařeným.
A.C. Doyle