Gerlach 4×4 (Zetor Engineering)

Light Tactical vehicle
České a slovenské obrněné taktické vozidlo

Slovenský dceřiný podnik brněnského Zetor Engineering představil svoje nové taktické vozidlo standardu MRAP roku 2018. Jako pro předmět zakázky armády Slovenska jsou do něj maximálně zapojeni slovenští subdodavatelé (z 84%).

Celá kabina Gerlachu spočívá na samonosné pancéřové kapsli se střešním průlezem schopné pojmout max. sedm vojáků. Zcela oddělen pancéřovou přepážkou je zadní nákladový prostor, který tak umožňuje uložit např. nebezpečné kanystry s palivem ale také zbraňové moduly.

Výrobce časem počítá s odvozenými variantami jako evakuační vozidlo, velitelské vozidlo, vozidlo radioelektronického boje, vozidlo leteckého návodčího, nosič zbraňových systémů, a další.

Balistická ochrana je modulární, takže na ocelovou skořepinu se šroubují pláty kompozitního pancíře. Dle NATO normy ochrany STANAG 4569 se pohybuje pancéřování na výchozím levelu 3 (proti průbojnému střelivu z Dragunova) ale může být dále zvyšováno. Protiminová ochrana Gerlachu je na levelu 2a/2b, tedy vůči ekvivalentu 6 kg TNT a lze ji zvednout na úroveň 3a/3b (8 kg TNT). Dále je zde přítomen systém CBRN ochrany a klimatizace.

Srdcem pojezdové části je německý vznětový motor MTU o výkonu 240 kW spárován s šestistupňovou automatickou převodovkou. Maximální rychlost se pohybuje kolem 110 km/h. Jeho jedna palivová nádrž o objemu 220 litrů umožňuje dojezd 800 km. Podvozek od americké firmy AxleTech využívá nezávislého zavěšení kol a ty lze samozřejmě centrálně dohušťovat.

Vozidlo Gerlach je strategicky mobilní pomocí přepravních letounů A400M a C-130.

Specifikace

Hmotnost 12,5 až 14,5 t; posádka 2+4; rychlost 117 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

Oficiální:

http://www.zetorengineering.sk/projects/gerlach-armoured-tactical-vehicle/

http://www.army-guide.com/eng/product5992.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý