Galactic Civilizations IV - Jak uspět v nové nejlepší vesmírné strategii a porazit nepřítele na hlavu i na zadek
Galactic Civilizations III byla rozhodně nejlepší vesmírnou kolovou 4X hrou dosud. IV tedy čtyřka nabízí lepší grafiku, ještě větší obří galaxie a ještě efektivnější koncepty vládnutí. Takže Galactic Civilizations IV je dnešní nejlepší vesmírnou strategií.
Ale může se zdát zpočátku dosti krkolomná a zmatená, když nevíte, co a jak. Mnohokrát prohrajete a naučíte se tím hru dokonale, takže ke konci vašeho mistrovství se vám vyloupne jeden jediný zaručený postup, který běží jako na drátkách a prohrát jím nelze ani na střední obtížnost! Kéž by něco takového platilo v ruletě.
Pokud se budete řídit tímto postupem, uzříte, jak perfektně vybalancovaná strategie Galactic Civilizations IV je. Dokonce ještě lépe než už tak dokonalá GC3 se všemi datadisky. Opět zde vyzdvihuji zejména nový koncept Core worldů, s nimiž je hra hratelná až do konce, protože nemusíte ručně obhospodařovat tisíce světů (kolonií). Z kolonie uděláte coreworld nasazením postavy panovníka na danou planetu. Mraky kolonií automaticky přispívají do všech veličin nejbližších hlavních světů, to je opravdu nejzásadnější nový koncept ve hře a úžasná změna k lepšímu.
Zkouška mapy
Takže zpočátku při nastavování new game zkoušíte nejdříve málo obrovských sektorů. Ovšem v koncové fázi hry je to strašně pomalé, CPU toho má hodně co počítat a tak mezikola počítačem řízených protivníků dlouho trvají.
Takže posléze zkoušíte hodně malejch. A zase CPU toho má hodně co počítat a tak mezikola počítačem řízených protivníků dlouho trvají.
Takže nakonec jsem si oblíbil zlatou střední cestu - pouze dva sektory velikosti huge, s pěti soupeři. To je po všech stránkách akorát.
Diplomacy
Diplomacy resp. výměny technologií a prodej technologií za peníze jsou cíleny přímo na hráče ve stejném týmu. V diplomacii se soupeřem si prakticky neškrtnete, jak vysoké mají nepřátelé požadavky. Chtěli by od vás všechno za svoji jedinou maličkost. Takže jedině nastavit hru s tím, že dva hráče si dáte do stejného týmu (player team) a ti jsou s vámi a s nimi nesoupeříte a jim prodáváte svoje technologie za obří peníze, klidně 400 kreditů za kolo po dobu 30 kol. To je pak taková injekce do rozpočtu, že to už se dají dělat věci pane!
Jednoho svého hráče dáte schopnějšího (třeba Mantis) a jednoho méně schopného (beginner). Soupeře nastavíte všechny podle toho, jak jste dobří, buď na easy nebo na normal. Na nic vyššího nemá smysl soupeře nastavovat, protože vás přečíslí ve všem a umlátí vás turbanama třeba i nevojensky.
To mě přivádí k victory conditions, které musíte nastavit před začátkem hry. Já dávám vždy jenom totální podrobení všech nepřátel. Na nějakou prestige nehraji, není to hra Civilization, aby se zde stavěly monumenty.
Takže hraju za mimozemšťany Torian, kteří mají bonusy k vědě a výzkumu.
A tím to odstartujete!
Na začátku máte našetřeno z veličiny control akorát na to, abyste si podali dvě exekutivní opatření, tedy vezmete free kolonizéra a potom plus 400 kreditů. Časem vám to nabude ještě na dalšího free kolonizéra.
Vytyčte si jeden ze světů s nejvyšším číslem (počtem políček pro obhospodaření). To bude váš druhý coreworld, protože jeden už máte. S těmito dvěma si vystačíte po většinu hry. Příliš coreworldů je zde kontraproduktivní, protože vede k malým hodnotám veličin (production, research, …).
Naopak od začátku co nejrychleji vyrábějte kolonizéry a automaticky je posílejte obsazovat co nejvíce malých titěrných planet. Ono, když na jeden coreworld přispívá produkce z dvaceti kolonií, to už se pak dají dělat věci. O to ve hře hlavně jde.
Universal translator nevynalézat příliš brzo, jinak vám do toho protivníci od začátku strašně kecají nesmyslnými diplomatickými návrhy a zdržují hru. Vynalezněte translátor až tak po 30 kolech, když máte už nasysleno hodně technologií na prodej.
Jak pořád kolonizujete a kolonizujete, tak vám na hlavní planetě postupně docházejí občané. Takže mějte zde dost agriculture, aby se noví občané rodili rychle. Kolik, to poznáte sami.
Takže cílem je vyvíjet co největší research a za prodané technologie ne soupeřům ale partnerům dostanete obří peníze, což vám přispívá do vínku peněz a technologií. Hlavní peníze vám totiž plynou z prodeje technologií vašim spojencům! Zpočátku také vyměňujte technologie svoje za ty vynalezené někým jiným. Ale se soupeři jenom několikrát na začátku, abyste je neučinili příliš schopnými. Sami naopak brzy získáte status civilizace s nejvíce technologiemi vůbec. A ty pořád diplomaticky prodáváte společníkům za moře kreditů per turn.
Nějaké obchodování pomocí lodí je zbytečné
V GalCiv3 bylo obchodování s trasami a loděmi asi třetinou zdroje příjmů. Zde v GalCiv4 je celkem naprd. Ve srovnání s penězi z prodeje technologií se vůbec neobtěžujte s nějakými obchodními trasami. Vlastně k něčemu obchodní lodě přece jen jsou: Obchodováním s některými planetami soupeřů oddalujete vaše napadení jimi. Když jim plynou peníze z vzájemného obchodu, nemusí vás nutně chtít napadnout.
Napadnou vás pro teritoriální neshodu nebo rozdíly v politice.
Také tu a tam vyrábějte moduly, které se použijí na rozvoj starbases. Ty jsou zpočátku jenom k těžení surovin, ale časem můžou přispět značným dílem do produkce a dalších veličin.
Válka přichází
Jakmile Vás jeden z nich napadne (vyhlásí vám válku), pak již máte pomocí automatizovaných družic na průzkum prozkoumaný celý vesmír nebo jeho většinu a víc ani vidět nepotřebujete. Průzkumné družice se vám jedna po druhé začínají hlásit, že už neví co dál prozkoumávat a už je vlastně nepotřebujete. Takže je nijak zbytečně neupgradujte a prostě je jednu po druhé vymažte ze hry. Pak Vás již nebudou zbytečně otravovat.
Jakmile vás jeden nebo více napadnou, už máte všude po vesmíru roztroušenou spoustu malých bojových lodí, které jste automaticky získali (nevyrobili) během survey misí a zkoumáním technologií. O nich ani nevíte, jsou slabé, ale teď se vám hodí. Každou z těchto mnoha bojových lodí zacilte na jednu kolonii nepřítele. Coreworldy sice zabrat nemůžete, ale kolonie mu obsadíte všechny pomocí těchto komárů. Zaplavíte ho hejnem komárů. Za pár kol bude litovat, že vás napadl, a to jste ještě vůbec ani nevyráběli vlastní válečnou flotilu!
Tím jste mu snížili produkci a všechny veličiny coreworldu na minimum, takže se panáček začne hlásit o mír.
V jednom či dvou vašich coreworldech máte obrovské hodnoty produkce (množstvím satelitů). Mraky vedlejších kolonií). Každá samostatně je sice na nic, ale herním principem jejich automatického přidávání k hodnotám nejbližšího coreworldu máte nyní na planetách obrovské hodnoty!
Vyrobit hlavní válečnou flotilu nyní bude hračka na pár kol! Vyrobit jednu silnou loď na takové planetě vám zabere pouhá dvě kola, časem i jedno. Stačí jen dvě výrobny, abyste z nich zaplavili celý vesmír.
Tímto mnohokrát odladěným a prověřeným postupem vede cesta k vítězství v GalCiv4. Konceptem Core worldů a kolonií je hra hratelná až do konce, takže nemusíte ručně obhospodařovat tisíce světů.
Je to skvělé. Nejlepší vesmírná kolová strategie všech dob má božské čtvrté pokračování.
Zdroj
Galactic Civilizations IV. Stardock. Microsoft Windows. 2022. PC game.