GP6 155 mm

Laser-guided artillery projectile
Čínská přesně naváděná dělostřelecká munice

Čína v roce 1997 odkoupila od Ruska dělostřelecké poloaktivně laserově naváděné střelivo Krasnopol. Ten postupem času zdokonalovala a na jeho technologii vyvíjela střelivo vlastní,  završeno typem GP6 z roku 2019.

Dostřel houfnice se systémem GP6 se pohybuje mezi 6 až 25 km a jeho  Čínou udávaná pravděpodobnost zásahu první ranou je 90 %. Střelivo má být také nejvíce odolné vůči elektromagnetickému rušení ve srovnání s celou posloupností svých předchůdců. Hmotnost jedné střely je 52 kg a její délka 1180 mm. 

Poloaktivně laserově naváděné střelivo spoléhá na energii návodčího signálu, kterým je ozařován cíl z jiného prostředku, zpravidla od předsunutého pozorovatele, který má cíl na přímé viditelnosti. Houfnice stojící až 10 km opodál vystřelí tímto směrem a projektil by se v určité vzdálenosti od cíle měl chytit laserového paprsku. Kuželová špička hlavice se po nějaké době letu oddělí od letícího projektilu a odhalí laserové čidlo v hlavici, které sleduje energii laseru odraženou od cíle. Projektil poté za pomocí pohyblivých křidélek koriguje svůj směr k cíli (ať už čistě plachtěním nebo za asistence raketového motoru). 

Čína projektily GP6  vyzbrojuje arabské země, jak se ukázalo 2019 ve válce v Sýrii. Zajímavé na tom je, že gigantický čínský zbrojař Norinco  přitom nedeklaroval toto střelivo ve svých exportních řadách. 

Zdroje

https://armamentresearch.com/chinese-gp6-guided-artillery-projectiles-in-libya/

https://armamentresearch.com/chinese-gp1-series-guided-artillery-projectiles-in-libya/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus