GAARV / Storm (HDT)

Guardian Angel Air-Deployable Rescue Vehicle
U.S. lehké záchranné vozidlo parašutistů

Vozidlo Storm vyhrálo soutěž programu Guardian Angel Air-Deployable Rescue Vehicle (GAARV), záchranné výsadkové vozidlo, již vyhlásila organizace Air Force Life Cycle Management Center (AFLCMC) se sídlem na proslulé základně Wright-Patterson. Od 2013 je jasné, že se vozidla začnou pro svůj dosažený post vyrábět ve velkém. Jejich vývoj však proběhl již mezi lety 2004 až 7.

Od vozidel Storm se očekává jedině plnění dvou příbuzných úkolů: Vyhledat a vyzvednout vojáky uvízlé na území nepřítele a nebo dopravit k nim záchranný tým. Očekává se od nich schopnost být shozeno na padácích a stejně tak být vyzvednuto vrtulníky při cestě zpět. Shoz a vyzvednutí vozidel proběhne těsně za hranicí dosahu nepřátelské protiletecké obrany a k cíli již GA pojede po svých. Nakládání s takto rychlým terénním vozem by mělo značně rozšířit dosavadní možnosti bojových záchranných týmů.

Jde o dvoudveřové vozidlo se znakem náprav 4x4 s na svoji hmotnost nezvykle silným pohonem o výkonu 430 koňů. Jeho užitná zátěž může převýšit dvojnásobek jeho prázdné hmotnosti (!). Motor jede sice na čtyři typy paliv, ale jenom těch vysoce kvalitních pro závodní stroje. Pro minimalizaci hmotnosti byly použity superlehké materiály typické spíše pro konstrukce špionážních letounů. Konstrukce GA je na principu stavebnice - využívá identických komponent ke složení různých konfigurací těla vozidla.

Dosahuje výjimečné silniční rychlosti 160 km/h a je schopno stoupat do svahů pod sklonem 70 stupňů do výšek přes 3 km. V takových podmínkách se počítá s četnými převaleními auta a samozřejmě celá posádka včetně tří ležících raněných je snad dostatečně proti tomu zajištěna. V technickém popisu se dokonce píše, že vozidlo bude metat kotrmelce tak, že se tím nesníží operační schopnost.

Také dvě lafetované zbraně vpředu a vzadu budou chráněny před poškozením z kutálení vozidla a dokonce mají mít schopnost neustále mířit na všechny strany. Počítá se s vyzbrojením lehkými kulomety a M134 Minigunem. No tedy, chtěl bych to vidět.

Na svoji nízkou hmotnost má vozidlo mohutnou kapacitu členů posádky: Je to celý šestičlenný bojový tým plus tři ranění na lůžkách nebo čtyři sedící pasažéři(!).

Co do strategické mobility, Guardian Angel je přepravitelný uvnitř letounů M/HC-130P/N/J, C-130/C-130J, KC-130J, C-17, CH-47, HH-60, CH-53. Shazován bude metodami Low Velocity Aerial Delivery (LAPS) nebo Joint Precision Airdrop System.

Specifikace

Hmotnost 1,9 až 3,6 t; délka 3,3 m; posádka 6+3-4;  rychlost 161 km/h; dojezd 563 km;

Zdroje

Oficiální: http://www.hdtglobal.com/market-sectors/military-solutions/specialty-vehicles/ http://www.hdtglobal.com/product/hdt-storm-srtv/

http://www.warwheels.net/GuardianAngel-StormSRTVindex.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Konflikt je základním rysem života. To, co není živé, konflikty neprochází.
Zdeněk Pinc