Francie, raketová i jaderná mocnost

Co se týká raketových zbraňových systémů, Francie je na tom velmi dobře, dá se říci, že Francie je evropskou velmocí ve vývoji raket všeho druhu a určení. Francie je hlavním přispivatelem do sdružení MBDA (vedle Británie, Itálie a Německa), které již několik dekád vyvíjí raketové technologie pro všechny evropské země NATO. Díky tomuto statutu Francie vždy usilovala o soběstačnost a nezávislost v protivzdušné a protibalistické obraně. Po 50 let dokonce byla vyjmuta z jednotného velení NATO v strategické protivzdušné obraně a případnou obranu před přilétajícími jadernými hrozbami si obstarávala na vlastní pěst. 2009 se k jednotnému velení zpětně připojila.

Francie je největším tahounem protivzdušných raket NATO v Evropě, jimž vévodí svými prvotřídními systémy Aster, SAMP/T, PAAMS, Mica a menšími.

Francie se účastní dokonce vývoje protibalistického systému včasného varování Spirale, který spočívá na detektorech umístěných ve vesmíru.

Jaderná mocnost

Francie je jednou z prvních pěti jaderných velmocí, které mají povolení vlastnit jaderné zbraně i přes to, že podepsaly dohodu o nešíření jaderných zbraní. Jaderná odstrašující síla Francie spočívá na zbraních odpalovaných ze vzduchu, ale především z ponorek, kde v Evropě vyniká svojí vlastní nukleární balistickou střelou M51, která je srovnatelná s nejlepšími americkými (narozdíl od Británie, která používá americké rakety Trident D5.

Jadernou mocností se Francie stala 1954 a v strategické doktríně se po dlouhou dobu sama vyňala z jednotného velení NATO (do 2009). V současnosti Francie může mít kolem 300 jaderných hlavic rozdělených do dvou hlavních větví raket, čímž je snad třetí nukleárně nejvyzbrojenější zemí světa, myšleno co do počtu hlavic nikoli jejich celkové síle. Ostatní zbraně hromadného ničení by dnes dle svých slov mít neměla, ale dlouho se v minulosti podílela na vývoji zbraní biologických a chemických.

Francie použije jaderné zbraně v případě útoku terorismu na francouzskou suverenitu, jak deklarováno Chiracem v 2006. 2008 začal prezident Sarkózy snižovat o třetinu francouzský jaderný arzenál svých 100-300 kilotunových hlavic na současné tři stovky. Smlouvu o nešíření jaderných zbraní tedy vyznává, ale nikdy nechce být účastna Smlouvy o zákazu jaderných zbraní. Množství francouzských testů jaderných zbraní, zejména ta na Sahaře a v Tichomoří vedly později k mnoha lidským obětem a proto jaderná moc Francie čelí značné nevoli vlastního obyvatelstva. Zejména koncem 70. let protestovaly stovky tisíc francouzů jak v ulicích měst, tak u jaderných zařízení. To se právě zvrhlo i v odpor vůči jaderným elektrárnám v 21. století. Proslulé je umístění jaderných elektráren Francie, které jsou po obvodu země vytlačeny těsně před hranici se sousedním státem, což je sice vtipné, ale vypadá to, že Francie je po Německu dalším adeptem na zákaz jaderné energetiky (což si ve skutečnosti žádná země nemůže bez následků dovolit).

Zdroj

https://missiledefenseadvocacy.org/intl_cooperation/france/

https://missilethreat.csis.org/country/france/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6