Fox LRPV (Jankel)

Long range patrol vehicle
Britské hlídkové vozidlo

Britská firma Jankel vyrábí polovojenská vozidla již 70 let. Prioritou v návrhu Fox LRPV je spolehlivost. Musí uvézt náklad i posádku na dlouhé vzdálenosti bez závad a bez servisu. Posádkou mohou být dva až šest pasažérů. Role určení jsou průzkum a ochrana konvojů na dlouhé vzdálenosti do 1500 km.

Dveře mohou být pancéřovány, jinak je vršek nekrytý, maximálně přetažen protisluneční plachtou.

Zbraňový prstenec na zádi vozidla může mít montován kulomet do ráže 12,7 mm nebo 40 mm granátomet. Může mít montován také menší přední kulomet do ráže 7,62 mm.

Za pohon mohou sloužit dva typy motorů: Buď 4,5litrový vznětový nebo 4l zážehový motor. Řazení je manuální pětistupňové. Oba dokáží hnát vozidlo velmi slušnou rychlostí 140 km/h. Vozidlo má poměrně nízkou světlou výšku 26 cm. Při zásobě paliva 180 až 270 litrů je schopno ujet max. 1500 km na jeden zátah.

Samozřejmou výbavou jsou dojezdové pneumatiky, samovyprošťovací naviják, kolejnice a schránky pro náklad, komunikační zařízení, tuby zadýmovacích granátometů, infračervené světlomety, pátrací světlomety.

Vozidla jsou strategicky mobilní v letounech C-130 nebo v podvěsu vrtulníků.

Do 2018 se vozidla zatím nacházela ve výzbroji Británie, Francie a Belgie.

Specifikace

Hmotnost: 2,8-4,8 t; délka 5,6 m; posádka 2+4; rychlost 140 km/h; dojezd 1500 km;

Zdroje

Oficiální:

https://www.jankelts.com/fox-long-range-patrol-vehicle-lrpv

https://jankel.com/products/tactical-military-vehicles/fox-family-of-light-tactical-vehicles/long-range-patrol-vehicle-lrpv/

http://www.army-guide.com/eng/product5816.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách