Fortress MK2 (Arquus)

Armored Combat Vehicle

Fortress MK2 je na první pohled lehkým terénním, ale se svými 14,5 tunami ne zase tak úplně lehkým vojenským vozidlem, vyvinutým francouzským Arquus, který by se dal označit za jakousi vojenskou odnož Renaultu.

Jeho prioritou v návrhu byla jednoznačně pohyblivost.  Tu zajišťuje vznětový motor šestiválec s výkonem 340 hp, automatická převodovka, nezávislé zavěšení a samonosná karoserie. Maximální jízdní výkony dosahují přímo rekordních čísel ve svém oboru: Maximální rychlost 120 km/h a dojezd neuvěřitelných 1200 km.

Fortress má vysoký poměr užitečného zatížení ku hmotnosti. Dokáže převést 11 členný výsadek jakýmkoli terénem pod vysokou ochranou. Její úroveň je prý nejvyšší ve své třídě, její stupeň podle standardu STANAG 4569 však výrobce neupřesňuje, je to tak trochu hluché tvrzení. To se týká také inovativního zesíleného podvozku s vysokou ochranou vůči minám.

Fortress je ale už podle názvu určen také pro podporu pěchoty v boji. Speciálně pro něj Arquus vyvinul vzdáleně ovládanou zbraňovou stanici Hornet, která může mít lafetovánu širokou škálu zbraní od kulometu 5,56 mm do 12,7 mm až po 40 mm granátomet.

Zbraňové systémy jsou samozřejmě výborně propojeny se síťovým modelem digitálního bojiště 21. století, zde jsou to konkrétně systémy francouzského modernizačního programu Scorpion. Jde o Arquus’ Battlenet vetronics suite a využívání Blue Force Tracking. Ovládání vnitřních přístrojů probíhá přes dvanáctipalcové tablety. Přehled kolem vozidla zajišťuje soustava čtyř kamer, video enkodér, ethernet a GPS anténa.

Fortress MK2 má aktivní ochranu na úrovni velkého obrněného transportéru, tedy laserový a tepelný hlásič varující před ozářením naváděcími prostředky nepřítele, systém akustické detekce ostřelovačů. Oba jsou napojeny na vrhače dýmových granátů, které v případě ohrožení automaticky spouští kouřovou clonu. Na korbě má být přítomen také aktivní systém ochrany, jehož výrobce zatím neupřesňuje.

Pro ohlídání mobility má řadu podpůrných a diagnostických subsystémů, navigační systém automaticky hlídá např. sklony blízkých svahů podle GPS polohy a digitálních map.

Fortress MK2 vystupuje ve více variantách jako spíše transportér pěchoty a jako spíše logistické zásobovací vozidlo, může být snadno předělán také na velitelské stanoviště a ambulanci pouhou záměnou vybavení.

Francouzský výrobce čeká na objednávky ze zahraničí, bude to asi drahé ...

Specifikace

Hmotnost 13,7-15,7 t; motor Cummins 6ISBe 350 P-6 350 hp; posádka 11; rychlost 120 km/h; dojezd 1200 km;

Zdroje

Oficiální:

https://www.arquus-defense.com/fortress-mk2

https://militaryleak.com/2020/06/25/arquus-launches-fortress-mk2-armored-combat-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Neznělo to jako kulomet, ale jako když se trhá plátno.
MG 42