Fletcher

Surface-based precision rocket launcher
U.S. drobný přesný raketomet

Vypadá to, že humbuk vytvořený kolem amerického raketometu Fletcher bude skutečně založen na pravdivém základě  a že nejde o falešnou kampaň vytvářenou samotným výrobcem  Arnold Defense. Koncem roku 2019 to totiž na světových serverech vojenskou tématikou pojednávajících vypadalo jako "Fletcher jsem Fletcher tam".

Fletcher je raketomet ráže 70 mm určený pro pozemní mobilní  odpalovače  a především prý nabízí nesrovnatelnou přesnost zásahu.  Při testování během vývoje prý dosahoval prakticky  stoprocentní  úspěšnost zásahů. 

Fletcher vyvinula U.S. firma Arnold Defense  roku 2017. Tato firma je známá především svými neřízenými 70 mm raketami Hydra, známými  od všech amerických ozbrojených vrtulníků.  Systém fletcher  využívá poloautomatického laserového navádění údajně nejpřesnějšího ve své třídě. Raketomet lze vidět na spoustě lehkých čtyřkolových vozidel,  jaké používají speciální jednotky. Ostatně poslední objednávku raketometů Fletcher provedl sám US SOCOM. Jeden kontejner systému Fletcher vystupuje ve variantě pro čtyři nebo 8 raket. Dosah systému je přes 5 km. 

O mediální humbuk se hlavně postaralo nově vyvinuté naváděcí zařízení APKWS od  nadnárodního zbrojaře BAE Systems  z roku 2019. Právě APKWS  dovoluje malým jednotkám s jedním vozidlem systému Fletcher zasadit úder přesného bodového raketového útoku podobně, jako třeba ultimátní mi raketami AGM 114 Hellfire,  i když samozřejmě ne tolik  drtivý,  a to na vzdálenost zhruba 5 km. 

Řešení APKWS / Fletcher  je, jak zatím vidno mimořádně slibné,  protože se  mu začíná věnovat  řada automobilek světa vyrábějících lehká bojová vozidla. BAE a  Arnold předvídají,  že tímto řešením bude v budoucnosti vyzbrojeno všechno od vozidel po lodě. 

Věcných informacích je překvapivě málo, takže nezbývá než dodat, že Fletcher využívá poloaktivního laserového navedení, jako jím je v současné době právě APKWS. Technologické podrobnosti je stále obtížné (2021) najít, nicméně jeho rakety vykazují vysokou schopnost terminálního manévrování a lze je tedy použít na rychle se pohybující cíle. Technologická obálka Fletcheru dosud není úplná a výrobce se nechal slyšet, že v blízké budoucnosti ještě přijde se zásadními změnami dále vylepšujícími nadějný raketomet Fletcher. Ty se budou dotýkat ne raket samotných, ale právě jejich navádění.

Zdroje

https://www.edrmagazine.eu/arnold-defense-teams-with-msi-defense-solutions-as-an-integration-partner-to-deliver-fletcher

https://www.defenseworld.net/news/27107

https://www.arnolddefense.com/arnold-defense-announces-two-major-orders-for-fletcher-land-based-2-75-inch-rocket-launcher/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách