DCPC Gaming

Far Cry 6 - Zatím nejlepší náhražka Boiling Pointu

Nemá to tu dobrodružnou surovost FC3 ani krvelačnost FC4 ani obtížnost FC5, je to však obsahem (mapou) mnohem větší než FC5. Co do rozlehlosti světa je to tak velké, že měřítko mapy vám začíná připadat jako u turistických nebo rybářských map skutečného světa. Je to zkrátka zase jednou po dlouhé době velkorozpočtová zábava na dlouhodobé hraní.

Po mnoha hrách z poslední doby, jako třeba Nero, jsme si navykli na to, že hlavní postava měla skoro svázané nohy. FarCry 6 přichází jako svátek, protože všechno je zde rychlé. Postava rychle běhá, rychle se plíží, proskakuje okny baráků hned od začátku. Když v noci přepadáte vesnici plnou vojáků, nepřipadáte si jako mrzák, ale jako tajemný ninja poletující vzduchem. Konečně!

Takže od začátku jste rychlí. Dále od začátku můžete nést tři dlouhé zbraně, ale moc na výběr jich zpočátku nemáte a vůbec jich ve hře moc není. V tomto byly lepší Ghost Recon Wildlands. Zpočátku jde holt o slabou ostřelovačku, jednu pušku ráže ruské a jednu ráže americké, plus jednu pistoli. Většinou jsou to kousky ze studené války, v horším případě je zde třeba i PPŠ z války světové. Ale tři dlouhé zbraně najednou, to taky ve FC 3 4 5 nebylo. Navíc hned od první mise, tedy téměř od začátku máte ochočeného krokodýla, který je v kradmém zneškodňování stráží docela účinný.

S krokodýlem se dají dobře lovit velké ryby prostě jen tím, že vy sám chytáte prutem ze břehu a krokodýl "se pase" opodál ve vodě. Tam je mrštný jako žralok a také dokáže zlikvidovat několik žraloků a barakud po sobě. Když přestanete rybařit, potopíte se na dno mořské, kde lovil krokodýl a máte tam několik ulovených ryb ba i žraloků navíc. To jsou do začátku cenné peníze navíc.

Také od začátku můžete slézat strmé stěny pomocí grappling hooku a tudíž zapínání rádiových věží po mapě se zde sice opět koná, ale na věž vylezete po laně ajn cvaj. Takže žádné krkolomné práce ve výškách, ze kterých jste ve FC 3 4 5 kolikrát i spadl. Už to nejsou rádiové věže, ale celnice na silnicích, sídla protivzdušných kanónů a jako vždycky základny nepřátel k osvobození a zabrání.

Nepřátelé

Nepřátelští vojáci jsou rychlí a dosti pobíhají po bojišti. Přebíhají z místa na místo a tím se účinně kryjí a střídají se, kdo pálí a kdo si vzadu nabíjí. Přesto ale s nimi lze docela dobře bojovat. Naštěstí se také musejí zastavit, aby mířili přesně. Po celou hru je zde jen minimum těžkooděnců, které byste museli udolat nějak jinak než normálními zbraněmi.

Druhy střeliva ala Boiling Point

Stejně jako v Boiling Pointu kdysi volíme z více druhů střeliva, mezi nimiž se dá přepínat ručně kdykoli během akce. Volíme také mezi dávkovou a plně automatickou palbou. Bohužel božskému Boiling Pointu to není zase o nic moc blíže. Tam jste nastrkal všechny pušky a granáty do auta co kufr pojmul a jel jste pustinou na místo poblíž nepřátelské základny, kde jste zaparkoval svoji mobilní základnu a během akce jste pravidelně běhal do kurfru auta pro stovky kusů střeliva a pro ruční granáty. O to se v FC6 zase už pošesté nejedná. 

Střelivo je dobré to tříštivé na bíle oděné vojáky a to průbojné na jakékoli obrněnce a vojáky v autech. Ostatní druhy střeliva jako výbušné, jedovaté a zápalné se mi osvědčilo jako k ničemu. Někdo používá výbušné střelivo u kulometu proti vrtulníkům a jedovaté střelivo v pistolových samopalech proti bojovým psům a zvěři.

Tady ve FC6 si svého auta opět nevážíte, protože při každém druhém setkání s nepřítelem vám vybuchne nebo spadne do propasti. Nákladní prostor auta, jako taktická zásobárna střeliva se opět nekoná, protože všechny zbraně máte u sebe a střelivo neustále doplňujete z nepřátel, takže náboje vám skoro nikdy nedojdou. No a k základně, kterou máte oblehnout se nepřibližujete kradmo a pustinou, nýbrž za velkého rachotu a za prakticky neustálé střelby a ke kontaktům s nepřítelem dochází trvale každých 50 metrů, takže nedojedete tam svým vyladěným autem, které jste si pro tyto účely zakoupil, ale asi třetí rachotkou v pořadí, kterou jste nabral po cestě během běsnivého přibližování k cíli mise. Je to takové moc americké, moc farcryovské, úplně stejné jako ve FC 2 3 4 5. Vzpomínáte na FC2 v Africe na jednu nekončící přestřelku každých 20 metrů? Tak bohužel je to to samé, jenom na větším měřítku mapy. Napínavost z plánování přepadu je ta tam. Ale celkově je to holt po farcryovsku standardně velkorozpočtově dobré.

Zdraví ?

Mechanismus hitpointů je po dnešku moderní, takže zdraví se vám neustále pomalu regeneruje. Když třeba spadnete ze žebříku, nemusíte na to hned vyčerpat lékárničku.

Interakce

Sbírání předmětů ze země lze konečně docílit jednoduchým zmáčknutím tlačítka a už nikoli držením klávesy, takže je to rychlejší. Olupování mrtvol navíc probíhá zcela automaticky bez nutnosti interakce. Prostě přes mrtvolu jen přejdete jako za starých časů a náboje se vám doplní.

A rovněž tak dokážete hned od začátku tiše mačetou zabít zezadu i těžkooděnce. Takže žádné blokády schopností v podobě těžko odemykatelných skillpointů se už nekonají. V podstatě je FC6 už od začátku velice snadné a na střední obtížnost ho projdete jako hračkou.

Takže po stránce ovládání je FC6 naprosto bezproblémové, skvělejší než FC 3 4 5.

Dovednosti ?

Ve FC6 vůbec neexistuje žádný systém vylepšování postavy a její odolnosti. Lepší kapacity střeliva a tu a tam nějakou kradmou vlastnost nebo rychlejší běhání získáváte prostě záměnou oblečení. Třeba jedna kšiltovka vám přidá automatické olupování nepřátel, nehořlavé rukavice zase automatické hašení. Ačkoli tím RPG princip vylepšování postavy splněn je, odbývá se to jenom ve výstroji a výzbroji. Lepší míření a delší zásobníky získáváte prozměnu modifikací zbraní. Každá lepší zbraň má 3 až 4 sloty pro modifikace, které můžete využít. Ke každé modifikaci ovšem potřebujete surovinu střelný prach a té je permanentní nedostatek a získáváte ji za splněné mise a sbíráním krabic roztroušených po mapě po jednotkách, takže veškeré dění v FC6 je honbou za střelným prachem! Raději bych staré dobré XP a skillpointy a rozvíjení nových dovedností. Je to jenom moje věc názoru, že hře to v hratelnosti docela škodí.

Lov

Ještě více rozvinuto je zde rybářství. Pruty, navijáky a nástrahy si modifikujete stejně jako zbraně a jimi nachytané větší a dražší ryby prodáváte na maso.

Lov zveře zde vůbec není nutný, tak jako ve FC 3 4 5. Zvířata totiž nelovíte pro kožešiny, ale pouze pro maso, které vyměňujete u obchodníků za asi 7 surovin, které také nalézáte neustále po celou hru. Takže FC6 je možná až příliš grýnpísáckou hrou rozhodně zaměřenou proti lovu kožešin. Lov zde vůbec není nutný, protože je to jen malý prdlavý zdroj příjmů na přilepšenou. Zvěře je tak málo a je tak odolná a rychlá, že to celé nemá cenu a je to jen plýtvání střelivem.

Dopravní prostředky

Taktéž auta a lodě získáváte do svého seznamu tím, že je dovezete do domácího pickup pointu a tam auto se všemi zbraněmi detailně nafotíte mobilem (stačí jen dovézt). A od té doby je již prostě navždy ve vašem výběru v nekonečnu kusech. Takže nějaká láska k vlastnoručně vypiplanému vrtulníku či obrněnému džípu zde prostě není. Jsou to jen bezcenná přibližovadla! Snad výjimkou je, když se vám podaří získat tank. Tank je opravdovým přínosem, který pokud vhodně manévrujete, má obě hlavní zbraně řiditelné z pohledu z kabiny, takže s tankem dokážete opravdu oblehnout a přemoci celou základnu. Bohužel za celou hru jsem ho potkal zaparkovaný jenom dvakrát. Ovšem dá se ukrást prostřednictvím mise a tím si ho přesprejovaný získáte navždy.

Svět

Jak jsem naznačil, prostředí herního světa je farcryovsky přepatlané. Ve FC5 bylo dobré, že jste cíleně dojížděl do místa rybaření a lezl tam cestičkou od auta po skalách… Zde ve FC6 je to jeden galimatyáš jako u Gallipole či příslovečný guláš. V okruhu každých 50 m máte, auta, nepřátele, civilisty, rozhledny, rybaření, krabice s náboji, další auta, další zvěř, další nepřátele, pole, louky, lesy… Silnice zde ani nemají úlohu silnic, je to jenom něco na vyplnění mapy, aby žádné místo nebylo prázdné. Ne, FC6 je kontinuální střílečka, řezbařina, a žádná romantika ani uctívání těžce získaného vybavení se zde nekoná. Můžete jít a jet prakticky jakýmkoli směrem s jakýmkoli vybavením a po stejnou dobu bude vaše konání vždy stejné. To jenom úvodní tutoriálový ostrov budí zdání velké různorodé mapy a romantiky.

Nevím nevím, zda je to lepší než FC5! Svět je sice rozlehlejší, avšak je nabitý všemi činnostmi páté přes deváté. Prostě je to opět jedna velká multiplayerově optimalizovaná mapa. Nějak to nedává ten pravý nesourodý pocit, že teď třeba jdete lovit, teď se přibližujete autem, teď obléháte (sám) základnu, teď rybaříte, ne, vždycky je to všechno najednou a děje se toho tam až moc. Takže koho tohle nebavilo už ve FC2, tak ve FC6 vás tohle nebude bavit rovněžtak. Ve FC2 jsem to tenkrát bral jenom jako nutné zlo z tehdejšího nedostatku operační paměti, že všechno bylo moc blízko u sebe. Tady je svět obrovský, ale jeho podání je FC2 bližší než ve FC5.

Taková blbůstka - Supremos a Resolver weapons

Nikdy jsem nepoužil jiné než první Supremo útočící raketami nahoru na vrtulník, případně shora na tank. Jmenuje se Exterminador a je to ten první. Je to v podstatě zbraň jenom na likvidaci tanku či vrtulníku, kterého se jinak běžnými zbraněmi ani granáty nezbavíte. Na to jediné se hodí skvěle a je to zajímavý nápad. Poté jsem si už jenom jednou zvyšoval sílu tohoto prvního suprema. U ostatních jsem pouze četl popisy a usoudil, že mi to k ničemu nebude. Ale konkrétně Exterminador je to jediné, co Vás po první půli hry zaručeně zbaví tanku. Je to bonusová zbraň na jedno použití, jinak, když ho nemáte nabité, se tanku nezbavíte a ani mu neutečete, asi jako medvědovi v přírodě, snad jedině do lesa.

Stejně tak improvizované "resolver" zbraně jsou podle mě hovadina. Po vyzkoušení dvou z nich jsem se uchýlil ke klasickým útočným puškám, z nichž dvě nejmodernější jsou nejlepšími zbraněmi ve hře. Všechny ty staré brokovnice, staré pušky, granátomety, všechno je to nakonec na prd, a největšího úspěchu dosáhnete právě dvěma útočnými puškami a s konečnou rychlopalnou brokovnicí. S nimi jsem celou hru proběhl za asi čtyři dny jako po másle.

Zpomalující prvky odstraněny

Již není třeba dalekohledem po dobu činit taktický průzkum všech vojáků obcházejících po okolí vašeho cíle. To se dříve dělalo přes tagging, kdy se vám voják označil červeně a pak jste ho viděl po celou dobu i přes stěnu a skálu. Zde vojáky prostě na určitou vzdálenost automaticky detekujete a to jak nepřátele, tak vlastní ochočená zvířata.

Automatické obírání mrtvol se velmi hodí a zrychluje celou hru. Např když vás honí unikátní divočák a vy na úprku před ním si ještě ovazujete rány, velmi se hodí, když maso z obyčejných divočáků již vámi postřílených a ležících okolo, seberete pouhým přeběhnutím prasečí mrtvoly a nijak zvlášť se na to nesoustředíte.

FC modding

Ve FarCry poprvé se koná docela slušný přístup k modifikacím hry. Slušný tedy ne, ale postačuje. Z následující adresy lze stáhnout prográmek, který vám umožní nainstalovat do hry seznam souborů modifikací, které jste si prve postahovali z NexusMods.

https://downloads.fcmodding.com/fc6/mod-installer/

Na NexusModech se nabízí nemnoho modifikací, z nichž některé jsou pouze vizuální, a žádné pořádné mody, nějak zásadně hru měnící, zde nejsou. Ale je tu mod jménem Gameplay Tweaks, který upraví herní hodnoty veličin soubojů. Tím si lze docela obsáhle modifikovat obtížnost hry. Poté se vyplatí hrát na těžkou obtížnost, aby to bylo pořádně zábavné, když najednou např můžete použít léčení kolikrát chcete, bez omezení. Modifikovat lze dále třeba damage vaše i vašich nepřátel, vzdálenost a čas, na který vás nepřátelé detekují.

https://www.nexusmods.com/farcry6

https://www.nexusmods.com/farcry6/mods/14

Prostředí méně americké

Nevím jak to říci, ale ta hra má více evropský, strohý charakter vojenského simulátoru, než nějaké plnění questů. FC 3 4 5 byly vlastně příběhové adventury, čehož je zde méně. Samozřejmě nějaké dějové mise zde jsou, ale nevytváříte si osobní vztah s žádnými postavami. Tím byly klasické FC právě po farcryovsku dětinsky naivní až hloupé. Tohle je vlastně simulátor ozbrojeného průzkumu, něco jako muž se svou puškou a brokovnicí sám v divočině. Což je boží zlatý řez mezi survival simulátory a dějovými skoro filmy typu Mass Effect nebo Quantum Break. Naštěstí ani o hardcore survival typu Green Hell se nejedná, kde má hráč co dělat, aby si vůbec rozdělal oheň a když ho napadne krokodýl, je v prdeli. Ve FC6 vám tedy divá zvěř dá taky zabrat, nejhorší jsou krokodýli a kanci. 

Takže FC6 je přesný kompromis mezi oběma přístupy a to v rozlehlém přírodním světě, který je mnohem obrovštější než ve FC5 a naštěstí už jako ve FC5 přece jenom tolik nepůsobí jako uhlazený lesopark, ale je to více náhodná divočina. To dělá z Far Cry 6 hru, kvůli níž jenom stojí za to si koupit pořádný počítač. O bohatost zážitků je zde postaráno na hodně dlouhou dobu. Mě samotnému zabralo FC6 asi čtyři dny, kdy jsem nic jiného nedělal, jenom dobýval základny, a tři noci, kdy jsem hrál dějové mise.

Výborné dílo

Po několika dnech a nocích hraní musím konstatovat, že FC6 mě velmi potěšilo. Není sice špičkové, není v ničem převratné, ale je to po dlouhých letech zase jedna pořádná hra od dob Ghost Recon Wildlands. Pro mne je to dosud nejlepší náhradník Boiling Pointu, který jsem hrál někdy kolem 2005 a který pro mne znamenal nejlepší takticky-střelecký zážitek v širém světě. Pokud se nemýlím, tak ruská či snad běloruská hra Boiling Point tehdy znamenala počátek first-person-shooterů v úplně volném stylu, kde vám do toho nikdo nekecá a nikdo vám to nenarežíroval dopředu (až na několik úvodních dějových misí). 

Ono totiž FC6 je jako Boiling Point taky ze zeleného pralesního prostředí Jižní Ameriky, také je tam všechno ve španělštině, také je tam jihoamerická hudba, také se na místo můžete dopravovat auty, čluny a vrtulníky, také tam jde o vyčištění nepřátelské základny od nepřátel samotných, také tam přepínáte typy střeliva a módy palby, také zde jeden vhodně vhozený granát vydá za několik zásobníků a také je to hra myšlená pro uctívače útočných pušek. Navíc se FC6 může honosit možnostmi fyziky a grafiky o dvacet let novějšího hardwaru. Přesto FC6 svojí hratelností Boiling Point nepřekonává, ale klidně se mu vyrovná. A rozhodně ze série Far Cry 2 3 4 5 je to největší a nejrealističtější svět a FC6 je z nich skutečně nejhratelnější, takže na dlouhou dobu uspokojí touhy po jakémkoli akčním dobrodružství viděném z vlastního pohledu. 

Zdroj

Far Cry 6. Ubisoft Toronto. Ubisoft. Microsoft Windows. 2021. PC game.

DCPC Gaming
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kde je strach, tam se zastavuje pokrok.
Petr Chobot