FMX 8x8 (Volvo)

Militarized heavy haul truck
Švédský vojenský těžký náklaďák

FMX 8x8 je militarizovanou variantou komerčního trucku Volvo. Tato rodina má celkem 8 členů lišících se znakem náprav, které jsou čtyř- až desetikolové s různými náhony. Civilně jsou tato vozidla mimořádně úspěšná ve svém oboru důlních vozidel a při těžkých konstrukčních pracích.

Pro švédskou armádu je militarizována nakládací automatizovanou paží pro usnadněnou manipulaci s lodními kontejnery, dále samovyprošťovacím navijákem, nátěrem a možností montovat střešní zbraňové stanice. Jeho kabina může být obepnuta kompozitním  pancířem. Vozidlo zvládne naložit / vyložit jeden flattrack kontejner za půl minuty, což nám skoro nic neříká, ale pro švédskou armádu a námořnictvo je to údaj, na který slyší.

Pohonem je přeplňovaný vznětový motor o mohutném výkonu 540 koňů napojen na automatickou převodovku. FMX jsou určeny pro logistické úkony vojska, ačkoli pro plné armádní využití jim chybí pohyblivost v těžkém terénu, kterým by se jinak měl moci chlubit každý taktický náklaďák.

Volvo FMX 8x8 má kabinu pro dva řidiče. Její zadní část má rezervní objem, který lze přebudovat jako nocležní kabinu. Vůz má výhodu civilně dostupných náhradních částí a možnosti použít jiné motory. 2021 si ho proto vybral Írán za svoje nové logistické vozidlo. Bylo přeznačeno jako Kian X600.

Zdroj

http://www.military-today.com/trucks/volvo_fmx_8x8.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Genialita je neomezená schopnost šetřit námahou.
Sherlock Holmes