Eryx (137mm)

Short-range anti-armour missile system
Evropské pěchotní protipancéřové řízené střely 

Eryx je ručně přenosný protitankový zbraňový systém spočívající na trojnožce a mající řídící / odpalovací jednotku a infračervený zobrazovací systém Mirabel. Eryx funguje jako protipancéřová zbraň těžšího kalibru, je účinná jak vůči pohyblivým tankům tak proti bunkrům. Její bojovou hlavicí je kumulativní protitanková nálož v tandemovém provedení,  která působí až po poražení explozivního reaktivního pancíře tanků. Je schopná probít se skrz pancíř o síle ekvivalentu 900 mm RHA. 

Koncový zbraňový systém vyrábí Francouzská společnost Aerospatiale,  ovšem celý Eryx sestává z mnoha prvků, jež vyrábí společnosti z Kanady, USA a UK. Eryx byla zařazena do výzbroje roku 1994. Dnes je v Evropě vyrábí kdo jiný než sama MBDA, plus v Turecku je licenčně vyrábí sdružení MKEK. 

Výrobce zbraně dodává pokročilý tréninkový simulátor EVIGS s raketami s inertní náloží (netečnou, slepou). Zbraňový systém vyžaduje součinnost dvou vojáků, případně na vozidle potřebuje střelce a nabíječe. 

Specifikace již vydány vplén veřejnosti byly: Raketa má průměr 137 mm (slušně bachratá), vyzbrojena tandemovou kumulativní protitankovou hlavicí a celý systém s trojnožkou váží něco přes 20 kg. Dosah zbraně je zatím nízký  600 m s povinným minimálním dostřelem 50 m, raketa letí rychlostí 245 m/s (882 km/h). Navádění je poloautomatické (SACLOS po drátě) na přímou viditelnost. Raketa se řídí vektorováním tahu. Ovládající posádka má k dispozici optické a tepelné hledí a je schopna znovu připravit zbraň k dalšímu výstřelu za pět minut. Jelikož raketa  je  sama o sobě  docela tlustá, její odpalovací tuba na rameni jednoho vojáka vypadá vskutku monumentálně (jako že to hodně řachne). 

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/eryx-specs.htm 

https://www.mbda-systems.com/product/eryx/

https://weaponsystems.net/system/86-Eryx

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích