Enforcer

Lightweight infantry recoilless high precision weapon
Evropská jednorázová bezzákluzová pěchotní zbraň

Enforcer je dalším vývojovým článkem v řadě evropských pěchotních zbraní odpalovaných z ramene. Panevropská raketová společnost MBDA,  vyrábějící raketové zbraně pro evropskou část NATO, dokončila vývoj Enforceru v 2016 a od 2019 se Enforcer začíná dostávat zatím do armády Německa.

Enforcer je především lehká jednorázová pěchotní bezzákluzová zbraň s vysokou přesností koncového navedení. Enforcer je určen k ničení lehce pancéřovaných cílů na vzdálenost do 2 km. Řízená střela je typu fire-and-forget se zaměřením cíle před odpalem. Může postřelovat pohyblivé cíle za všech podmínek počasí a může být odpalována ze stísněných prostor. Hlavice rakety je jednotná a víceúčelová a díky vysoké přesnosti navedení má nejnižší možné riziko vedlejších ztrát,  čehož si vojáci dneška bůhvíproč cení. Zbraň je pro obsluhu maximálně jednoduchá a může být manipulována jedním vojákem. Výbušná nálož má tříštivý a airburst účinek,  pročež se dá použít vůči měkkým cílům za překážkou,  např. proti nepřátelským ostřelovačům. Její kompaktní rozměry a lehkost ji výborně předurčují pro asymetrické konflikty jako na Středním východě dneška. 

Celý zbraňový systém skládající se z hledí a dvou raket váží méně než 20 kg. Jedna raketa přitom váží 7 kilo a s celou pohotovostní odpalovací tubou 9 kg. 

Od 2019 existuje také Enforcer Air, varianta odpalovaná ze vzdušných nosičů. Poprvé se vyskytla v armádě Německa jako zbraň doplňující a časem i nahrazující současnou RGW 90 od Dynamit Nobel - Wirkmittel 90mm. Je zajímavé, ale štvavé, že informace o navádění zbraně drží MBDA pod pokličkou. 

Zdroje

https://mbdainc.com/products/enforcer/

https://mbdainc.com/wp-content/uploads/2020/07/2018-ENFORCER-datasheet.pdf

https://www.army-technology.com/projects/enforcer-missile-system/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Když dokážeš z přistání odejít po svých, bylo to dobré přistání. Když dokážeš letadlo použít ještě druhý den, bylo to vynikající přistání.
Chuck Yeager