Ejder Yalçın (Nurol Makina)

Armored combat vehicle
Turecké obrněné lehké vozidlo

Ejder turecky drak, je vozidlo znaku náprav 6x6 Ejder nebo 4x4 Ejder Yalcin. Je produktem tureckého konglomerátu Nurol Makina z nichž menší Ejder Yalcin spatřil světlo světa 2014.

V ochraně posádky spoléhá na celosvařovanou ocelovou konstrukci, která by měla mít balistickou ochranu STANAG 4569 na levelu 4. Pro protiminovou ochranu posádky má nejen podlahu tvaru V, ale také pláty pancíře plovoucí na měkkém podkladu a ještě sedadla pohlcující energii nárazů. Takto dokáže převážet 11 pasažérů nebo 4 tuny nákladu.

Yalcin má dvě zbraně. Ty jsou lafetovány buď na vzdáleně ovládané nebo manuální zbraňové stanici. Tou hlavní je kulomet do max. ráže 12,7 mm, sekundární zbraní je buď 25 mm protiletecký dvojkanón nebo 40 mm granátomet.

Pohonem je přeplňovaný vznětový šestiválec Cummins o výkonu 402 koňů, který dokáže hnát vozidlo nadstandardní rychlostí 120 km/h.

Oba Ejdery mohou vystupovat v mnoha vojenských rolích, jako: transportér personálu, průzkumné vozidlo, CBRN průzkum, palebné vozidlo, nosič protitankových řízených střel, nosič minometu, velitelské stanoviště, opravárenské vozidlo, medevac sanitka a vyprošťovací vůz.

Speciálně o čtyřkolová Ejder Yalcin je docela slušný zájem, zakoupila je Gruzie, Senegal, Maďarsko, Tunisko, Uzbekistán 1024 ks a Katar 900 ks.

Specifikace

Hmotnost 14 t; délka 5,4 m; posádka 2+9; rychlost 120 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální:
https://www.nurolmakina.com.tr/en/ejder-yalcin-en

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Konflikt je základním rysem života. To, co není živé, konflikty neprochází.
Zdeněk Pinc