Eagle 5 (Mowag)

Light tactical vehicle
Švýcarský lehký transportér personálu

Eagle V je pátou vývojovou verzí lehkého obrněného transportéru personálu od švýcarského výrobce Mowag. Vozidla Eagle využívají od 2003 armády Německa, Dánska a Švýcarska v obdobných rolích nasazení, jako američané svoje Humvee. První dvě verze totiž používaly jeho podvozek. Jako taková vozidla Eagle uviděla ostré nasazení v Afgánistánu.

Eagle 5 byl odhalen 2010 a sdílí většinu vlastností se svými předchůdci, včetně modulárního přístupu k ochraně vozidla. Při jeho vývoji byl kladen důraz na splnění vysokých nároků v těchto prioritách: Nenápadnost (low signature), nízká hmotnost, vynikající schopnost v terénu.

Eagle V může nést kulomet do ráže 12,7 mm na vzdáleně ovládané střešní zbraňové stanici.

Posádku tvoří jeden řidič a dalších až pět členů personálu. Eagle 5 je o 0,6 m delší než svoji předchůdci a údajně nastavilo nový standard v poměru hmotnosti a užitečné zátěže. Výrobce se chlubí také úrovní ochrany vozidlem poskytovanou, která je přirovnávána k vozidlům dvakrát tak těžkým. Výchozí pancéřování a protiminová odolnost jsou obě na levelu 2 v NATO standardu 4569. Díky modularitě a speciálním sadám pancíře a dalšího vybavení může být vozidlo lépe uzpůsobeno před každou misí. Vzhledem k tomu, že je používáno v elektronickém boji, vozidlo je vybaveno nejmodernější sadou na rušení IED bomb. Byl pro něj vyvinut také systém SidePRO-LASSO, spočívající na klecovém pancíři proti ručně odpalovaným zbraním typu RPG. Vnitřek vozidla je uzpůsoben pro maximální bezpečnost posádky, jaký si mohou dovolit jen nejlépe situované armády. Podobně náročná je i pojezdová část s patentovanými technologiemi pro nápravy a stabilizaci při jízdě terénem. Pohon tvoří vodou chlazený osmiválcový vznětový motor Cummins s automatickou pětistupňovou převodovkou Allison. Pneumatiky mají dojezdové jádro při centrální kontrole tlaku. Bez přípravy se vozidlo dokáže brodit vodou do hloubky 76 cm. K výbavě patří vyprošťovací naviják, infračervené světlomety a zadní kamera. Vůz je standardizován pro NATO rozměry nákladu a palet.

Nadšenými operátory jsou zatím Německo s asi 250 kusy šestikolové varianty a Dánsko se zatím 36 vozidly. Pro Austrálii je rovněž připravována 6x6 varianta.

Specifikace

Hmotnost 7 t; délka 5,4 m; motor 245 hp; rychlost 110 km/h; dojezd 700 km

Zdroje

https://www.gdels.com/eagle.php

https://www.armyrecognition.com/wheeled_armoured_vehicles_swiss_switzerland_army_u/eagle_v_5_wheeled_armoured_vehicle_data_sheet_description_information_specifications_intelligence.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Mowag_Eagle

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest