EQ2050 (Dongfeng)

Light utility vehicle
Čínská kopie Humvee

Vozidlo EQ2050 od čínského výrobce Dongfeng Motor Group ve Wuhanu má být čínským Humvee pro potřeby Lidové osvobozenecké armády. Americký AM General nabídl Humvee Číně na ukázku roku 1988, ta s ním samozřejmě spokojena nebyla, ale nakonec o dvě léta později, ale to připomínám: O dvě léta později zpětným inženýrstvím dekomponovala civilní Hummer a pustila se do výroby vlastního.

Ten spatřil světlo světa 2003 už jako první Dongfeng EQ2050. Od 2012 se již vyráběl ve velkých počtech. Ukázal se samozřejmě jako nekvalitní, několik čínských vojáků v něm v míru zahynulo a záměrně byly šířeny pověry o jeho kvalitě, za což se později generál Zhou omluvil.

Pohonnou jednotkou je v Dongfengu vyráběný motor Cummins EQB150-20 110 kW/2,700R, přeplňovaný vznětový to osmiválec. Licenční práva k němu byla nakonec od Cumminsu přecejen zakoupena, aby se Peking vyhnul ještě sankcím za nedodržování mezinárodního práva.

EQ2050 používá nezávislé zavěšení a systém centrálního huštění pneumatik. Vozidlo může být vyzbrojeno kulomety, granátometem a protitankovými střelami. EQ2050 je samozřejmě jen základem, od kterého existuje celá rodina variant.

Čína vždy co nedovedla kvalitou to přebila levnou kvantitou, obdobně jako Rusáci. A tak vozidla Dongfeng užívají armády Bangladéše, Běloruska, Rovníkové Afriky, Číny, Gabonu, Laosu, Mali, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Venezuely a Zimbabwe.

Specifikace

Hmotnost 3,25 t; délka 4,97 m; posádka 1+4; max silniční rychlost 130 km/h; dojezd 500 km; 

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=1089

http://www.military-today.com/trucks/dongfeng_eq2050.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý