Despot (TRB)

Multipurpose armored 4×4 vehicle
Bosensko-hercegovinské víceúčelové vozidlo speciálních jednotek

Vozidlo Despot bylo navrženo státním podnikem Tehnicki Remont Bratunac (TRB) v Bosně a Hercegovině. Jeho určením je transportér personálu pro policejní a armádní jednotky. Vozidlo nejdříve nastoupilo sériovou výrobu 2018 a pak teprve bylo ukázáno veřejnosti 2019.

Vyzdvihovanými prioritami vývoje byly nezávislý rozvod trakce pro vysokou pohyblivost v terénu a upravitelnost potřebám misí, jež mohou zahrnovat: hlídky, průzkum, velitelské stanoviště, transport, ostraha hranic a zdravotnická evakuace. To je jen pár těch klasičtějších rolí, jinak se také můžeme dočíst, že jde o vozidlo proti státním převratům.

Návrh vozidla spočívá na samonosné karoserii, celoocelové korbě vozidla s pancéřováním na úrovni NATO STANAG 4569 Level 2, ale dodatečné pancéřování je možno přidat dle potřeb zákazníka na level 3.

Auto je motorizované powerpackem Mercedes-Benz OM 926 LA 7,2 l s automatickou převodovkou Allison, vyvíjejícím výkon 322 koňů. To mu jako obrněnému vozidlu dává slušný specifický výkon 23 koňů na tunu. Zásoba 400 litrů paliva je rozdělena do dvou nádrží.

Vozidlo má kapacitu pro tři členy obsluhy (střelec navíc) a šest členů výsadku. Montovány mohou být různé jednomužové zbraňové věže nebo dálkově řízené zbraňové stanice.

Samozřejmou výbavou takového vozidla dneška jsou pneumatiky s dojezdovými vložkami v páru s centrální kontrolou tlaku v pneumatikách. Dále sedadla pohlcující energii výbuchů, hydraulická vyloďovací rampa pro výsadek.

Podrobnější informace bohužel nejsou známy (takže jich více ani nebude). Snad jen Wikipedie dodává, že současnými uživateli jsou protiteroristické jednotky Srbska a zájem o import má Namibie, Tanzánie, Izrael a Rusko.

Specifikace

Hmotnost 12-14 tun; délka 6,05 m; posádka 3+6; rychlost 120 km/h;

Zdroje

https://special-ops.org/trb-despot-mine-resistant-ambush-protected-vehicle/

https://www.armyrecognition.com/august_2019_global_defense_security_army_news_industry/tehnicki_remont_bratunac_delivers_despot_armored_vehicles_to_bosnian_serb_republic_police.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Despot_(vehicle)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Politiku nelze nesledovat, protože ovlivňuje naše každodení bytí a tvoří prostředí, v kterém žijeme.
DigCest