DCPC Gaming

Dead Island 2

V poslední době tu byla hra Plague Tale Requiem, která byla rovněž vizuálně krásná až přitažlivá, ale úplně stejně hloupě nehratelná.

Ještě mě napadá Uncharted, ale tam zase šlo o vynikající děj, na to se dívalo jako na interaktivní film. To zas Dead Island 2 ale také není.

S tou velkolepou rozlehlostí amerických obydlí to tvůrci trochu přehřáli. Prostředí má dost velké rozlišení DPI, kde každý barák je pro vás statkem. To, co je podle mapy hned za zdí, k tomu ve skutečnosti musíte dlouho kličkovat jediným barákem, takže dostat se k něčemu za zdí je vlastně celá zapráskaná mise. 

A na tom celá hra stojí. Nemůžete si po chodníku chodit jen tak, nemůžete v podstatě účinně běhat a vyhýbat se zombiím, na to vás příliš sledují a jdou po vás, na to je postava pomalá a nemá výdrž, takže se s nimi musíte neustále potýkat a to je pomalé. V podstatě s každou zombií, kterou vidíte opodál, se nakonec utkáte. Nelze kolem nich rychle proběhnout a utéci do příštích lokací, tak si to autoři nepřáli. Některé zombie doslova sprintují a hráč není ušit tak, aby jim soustavně utíkal, jako třeba v Dying Light 2. Jakmile vás více než tři zombie začnou pronásledovat, začíná jít opravdu do tuhého, a když jim utíkáte, nutně nabalujete na sebe další a jakmile vás jich pronásleduje pět a jedna velká, tak prakticky končíte. Naštěstí se vždy znovu objevíte v novém životě někde poblíž místa vašeho posledního skonu a postava tím nijak neutrpí na dovednostech ani zkušenostech, pouze nemá zásoby v inventáři. Otázka života a smrti v Dead Island 2 je pouze otázkou materiálního zabezpečení - zbraní, jídla, předmětů. Naštěstí nikdy nepřijdete o nabyté zkušenosti, ty se vám načítají pořád dál, nehledě na to, jak často chcípáte.

Teoreticky byste mohli levelovat donekonečna na jednom místě, on však bohužel leveling sám vám nic nepřináší. Zvedá se s ním jak síla zbraní, tak síla zombií podle vašeho levelu. Takže jediný způsob, jak si ve hře přijít k něčemu novému, je prostě to najít prozkoumáváním vedlejších misí.

Ve skutečnosti byste první čtyři dějové mise proběhli za půl hodinky a v běžné FPS hře, jsa vyzbrojen kulometem, by vám to trvalo slabou hodinku. Bohužel tohle rozhodně není first-person-shooter. Trvalo mi to dva dny a za celou dobu jsem si ani jednou ve hře nevystřelil. Dead Island 2 je rozhodně akční hrou, také hrou s polootevřeným světem. Ale není to rubačka s mečem ani martial bojovka ani střílečka s puškou, je to taková krkolomná pomalá akční procházečka prosycená souboji rukama nohama s jen tak-tak stále chcípajícím hrdinou. Polootevřená proto, že prostředí je tak velké a plné překážek, že je vám jedno, že okolím je celé Los Angeles (navíc není), protože každých svých 10 minut strávíte na dvoře s kašnou a s garáží o ploše max 50 m čtverečních. Na těchto garážových dvorech s bazénem a s vilou se aspoň odehrávaly celé moje dva dny ve hře strávené zatím jenom plněním hlavní dějové linie bez žádných bočních pozlátek navíc.

Několik slayerů?

Dovolte abych se zasmál. Ještě že postavy, za které můžete ve hře hrát, jsou velkohubě nazváni slayeři! Smysl by to mělo, pokud by se postava dala měnit mid-story. Ale na to právě tvůrci upozorňují, že to přesně nejde. A zase natolik božská hra Dead Island 2 není, abych hrál pokaždé tu samou kampaň stejného příběhu za osm jiných postav zvlášť. Opravdu nechápu, co nám tím tvůrci chtěli umožnit nebo proč nám to zamezili. Osmkrát hrát tu samou hru v jiné fázi za jinak šitou postavu? To nás vážně mělo bavit? Pochybuji, že někdo vydrží hrát několik dnů byť jenom s jednou postavou než tento podvod prokoukne a pak tradá ke konkurenci. Protože takovýchto her máme nyní v 2023 minimálně pět a další budou přibývat. Ano, jako změnu playstájlu uprostřed příběhu bych to bral, zkusit s jinou postavou pokračovat tam, kde mi to s první nešlo. Jenže to právě nejde!

Přitom smrt je zde nudná a obtěžující. Nemyslím její animaci, ale její četnost, po jakém souboji a jak často nastává. Ještě, že tam zapomněli dát přes celé plátno obrovský nápis DEATH, abychom jako věděli, že jsme mrtví a že musíme hru reloadovat. Pokaždé se musí mačkat enter až po pár vteřinách animace, dřív to nereaguje, takže se to musí mačkat až třikrát a v momentě, kdy chcípáte každou chvíli, je to opravdu otravně protivné. Ovšem není to reload, nýbrž respawn, který nastane na náhodném místě poblíž opodál a naštěstí se situace pamatuje do dalšího života. Takže často se objevíte pouze v jiném pohledu na tu samou scénu a situaci, kdy ještě zombie, které vás dříve zabily, podléhají těm samým elektrickým efektům z minula, takže můžete hned nanovo zaútočit s čerstvou postavou na již z minula poškozenou zombii a zkusit, zda ji tentokrát už neudoláte. To je dobré, i když hloupé. Není to vlastně ani reload ani respawn, taková podivně paralelní existence pořád dál, která se vlastně smrtí moc netrápí. Kéž by skutečná smrt v životě byla taková, jako v Dead Island 2, to bychom si opravdu mohli dělat, cokoli by se nám zachtělo.

Bohužel princip hry je multiplayerový, jak nám to poprvé předvedli v Diablu 2 a posledních dvacet let to vídáme pořád. Svět včetně zombií se generuje donekonečna, takže již jednou vyrasené lokace jsou příště čerstvé a znovu plné zombií, jako by se nechumelilo. Reload prostě není reload, spíše náhodný respawn ve stále reálném čase, běžícím nad totožnou událostí, jako v multiplayeru. Svět je tedy marnotratně nekonečný, nemá smysl se zde zabývat tím, které lokace jste už vyrasili a vybrali, tedy jsou čisté a proběhnuté, protože příště se tam zase nagenerují náhodné předměty k sebrání a zombie k potýkání se s nimi. Multiplayerovost singleplayeru je dost frustrující, podobně jako třeba v posledních čtyřech Far Cry (2-6).

Nevím proč všichni na youtůbu i já hraju za Amy, která je slabá a chcípe pořád. Její útoky jsou pomalé, slabé co do zranění zombií a komplikované na spuštění útoku. Pokaždé musíte přemýšlet nad kombinací čtyřech tlačítek na útok a dvou na pohyb. Je to magoriáda, jakási pseudo akčně logická hra. Rozhodně to není akční řežba, spíš takový pokřivený žalostný průzkum oblasti se zombiemi neustále v patách a neustále na hraně vlastního života. Není to rozhodně vojenský simulátor s bojem a zbraněmi jako takovými. Spíš takový průzkum situace v nejhorším možném podání, s neschopnou puberťačkou beze zbraní. Setkání s pěti a více zombiemi najednou je vždy smrtící a to ještě v odehrané třetině dějové kampaně. Zřejmě to tak má zůstat napořád. Bezstarostná bojová akce to tedy není. Střelné zbraně nikde, sečné jsou slabé a zombie přitom nejsou žádné věchýtky. Souboje jsou trapně pomalé a ještě zpomalované animacemi speciálních seků a vypnout v options se to nedá. Holt tak rychle šlehat mečem jako v Morrowindu, už asi nikdy nebudeme. Navíc ty zbraně s elektrickými a ohnivými udělátky jsou trapné. Trapně, hloupě a bezpečně vypadají a trapný je i jejich účinek na zombie. Zombie si z nich moc nedělají. Na to, co dokáže engine při DirectXu 12, je to po stránce boje úplná slabota, respektive neliší se to od Skyrimu, který byl o dekádu dříve v o dost jiném žánru (dějové RPG cílené na vývoj postavy). Asi tak pomalé jsou souboje chladnými zbraněmi, jako na začátku Skyrimu bez modifikací a nastavování v příkazové řádce. Opravdu slabota.

Po zahrání třetiny dějové kampaně za Amy mě to ničím nemotivuje ve hře pokračovat dál. Ne, Dead Island 2 je sice dobře technologicky provedenou, řekl bych dobře řemeslně zvládnutou, ale rozhodně ne chytlavou hrou. Smoljak v Blaníku by řekl: To je tedy slabota, to ti teda řeknu. Donekonečna hledat cestu v motanici kulis, kde je ani ne nahusto zamořeno zombiemi, ale zombie jsou zde rozesety pořád po stejných odstupech s maximální entropií. 

Motanice jsou tu opravdu příšerné. Hra je dělaná na nízký kužel field of view 65°, naštěstí v options to jde nastavit i přes 85° a víc. Pamatuji, že Skyrim jsem hrál na 90°. Tady je nějak silný efekt rybího oka či co, takže na víc než 85° už to vypadá rozsochatě.

Nakonec velmi naturalistické je podání zombií jako takových. Ty zde nejsou zpodobněny coby schnoucí mršiny, jsou naopak krvavě čerstvé a doslova kypré. Jejich části po zásazích mečem se volně sesouvají k zemi, technicky provedeno je to výtečně. Něco takového v počítačových hrách dvacet let nešlo provést a nyní konečně v době DX12 a s využitím umělé inteligence při výpočtech scény je možno jedno tělo nepřítele rozpárat na velké množství dílčích objektů. K tomu dodávám: Bravo! Na to opravdu čekám již čtvrt století, poprvé od dob Soldier of Fortune 1, který potřebu rozsekávání (rozstřelování) nepřátel na více částí poprvé nastínil. To je všechno skvělé, jen v tom hlavním to pokulhává na celé čáře, to jest v hráčském nadšení ze hry.

Nemožnost procházet hrou rychle, nahromadit si vybavení a pak se hrou probít prostě silou s nakupeným inventářem, jako v každém běžném singleplayeru, to v Dead Island 2 prostě nejde a od delšího hraní to odrazuje. Hráč bude raději zkoušet, jestli i ostatní zombistické trháky roku 2023 jsou stejně tak hloupé nebo lepší. Jsem rád, že jsem hru prokouknul po dvou dnech hraní a navždy ukončil a posouvám se dál k Dying Light 2, které mi připadá slibnější (zatím). Motanice v Monarch Studios, kdy se pořád prodíráte uličkami do všech stran mezi paravany na pár metrech čtverečních, hodiny a hodiny hledáte cestu z bludiště filmového studia dál, přitom celý areál nemá výměru větší než malé parkoviště. Ne, déle hráčsky ochcávat se už od výrobců nenechám. Stačilo!

Zdroj

Dead Island 2. Dambuster Studios. Deep Silver. Microsoft Windows. 2023. PC game.

DCPC Gaming
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Papír snese všechno. - Novinářské úsloví,
podobně jako kuchařské: Prdel si to přebere.