DAPC-2 Promoter 4×4 (Daeji P&I)

Armored Personnel Carrier
Jihokorejský lehký transportér personálu pro Irák

Hned v lednu 2021 odhalily Irácké ozbrojené síly svůj nový lehký transportér personálu pocházející z Jižní Koreje. DAPC-2 je technologickým povýšením dřívějšího vozidla Tambora DAPC od stejného jihokorejského výrobce Daeji P&I.

Promoter údajně nabízí úžasný stupeň ochrany dle standardu STANAG 4569, však neupřesněn je jeho level, takže odhaduji, že ochrana bude max na levelu 3, proti průbojnému střelivu z pušky Dragunov. Malajsijský zdroj uvádí armor dle U.S. certifikace NIJ III až IV, což skutečně představuje zhruba STANAG 4569 Level 3.

Pojezdová část Promoteru vychází z civilního Ford F550 a je navržena pro zásahové jednotky, policii a bezpečnostní agentury. Kromě řidiče a vedle něj velitele vozidlo pojme dalších 8 vojáků výsadku. Rozložení sedadel uvnitř je plně přenastavitelné. Veškerý personál má k dispozici čtvero bočních a jedny zadní dveře.

DAPC-2 může využívat dojezdové pneumatiky, které by jeden průstřel vůbec neměl oddělit od pokračování v misi. K tomu je samozřejmě nutný zde přítomný systém centrální kontroly tlaku v pneumatikách.

Co do výzbroje jde skutečně spíše o law enforcement stroj, schopný umístit na střechu vrhač granátů slzného plynu, vodní dělo a kulomety ráží 5,56 a 7,62 mm.

Irák k rozhodnutí pro tohoto výrobce vedla kromě splňujících požadavků ta skutečnost, že vozidla DAPC-1 Rantis Wolf slouží výtečně od 2013 v Indonésii. Jak si vozidla v Iráku povedou, uzří čas, nicméně Iráčané je chtějí zatím používat jenom k transportu jednotek, k hlídkám, na kontrolu povstání a maximálně pro převoz velmi riskantních VIP.

Zdroje

https://www.airspace-review.com/2021/01/13/dapc-2-promoter-rantis-baru-korps-brimob-dari-negeri-ginseng/

https://www.securityprousa.com/blogs/news/nij-ballistic-levels

https://militaryleak.com/2021/01/16/iraq-unveils-new-south-korean-made-promoter-dapc-2-armoured-vehicles/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví