Prohlížeče internetu po 20-ti letech existence, v roce 2023

Postupka nejlepších prohlížečů jde takto: Maxthon, Firefox, Edge, Opera, Chrome, Vivaldi, Brave;

Vivaldi

Dosti žalostný případ je Vivaldi. Člověk si říká, co tím chtěl autor říci? Na jednu stranu neuvěřitelně plný, komplexní, nabitý nastaveními prohlížeč. Má například i vlastního mailového klienta, což nemá z browserů dnes nikdo jiný. Je přímo nabit možnostmi, jež si ale nejspíš nikdo nenastaví aktivně využívat. Vivaldi je přesný opak Firefoxu. Firefox má všechno, co je potřebné, a vůbec nic navíc. Navíc to získal teprve v posledních verzích. Vivaldi jde na to obráceně. Od začátku je nabit možnostmi, o kterých je sice dobré vědět, že je má, ale bohužel jsem nepoznal člověka, který by s nimi aktivně experimentoval. Naopak nejzákladnější vlastnosti nemá. Třeba přepínání tabů horizontálním scrollováním je u něj prakticky nemožné docílit a to ani s pomocí instalovatelných doplňků, jichž jsem na mouse control tabbed browsing vyzkoušel asi 20 a v podstatě jediný nefungoval. Naopak Firefox je králem doplňků, tam všechny fungují bezvadně. U Vivaldiho se na ně nelze spolehnout. Zlatý řez mezi Vivaldim a Firefoxem je Maxthon, existující snad od roku 2000, který ale v Evropě nikdo nezná.

Firefox

Firefox je stálice na scéně, ale se strašně dlouhým startem. Osobně se divím že FF těch dvacet let přečkal až do své verze 60, která teprve znamenala jeho přelomový start do výšin. Jak to, že dávno před tím těch 15 let nezaniknul? Asi proto, že je ze všech nejvíce nekomerční. Protože FF nikdy v ničem neexceloval, byl v průměrnosti králem. Celých prvních 20 let života mu vždy do dokonalosti něco chybělo, v každém ohledu prohlížení webů. To, co zvládal tak zvládal, ale nenabízel žádné nové schopnosti, jimiž by se odlišoval od ostatních prohlížečů. Říkal jsem si, jak je možné, že lidé vůbec ten Firefox používají, když byl na světě jenom Internet Explorer, Firefox a Opera, co na tom FF jako viděli. Jeho ovladatelnost byla celých prvních 15 let na bodu mrazu. Cloudové funkce neměl ve srovnání s Maxthonem a Operou vůbec žádné. Ale přelomový byl FF verze 60. 

FF60+

Firefox od verze 60 je svěže vypadající, rychlý a hlavně perfektně ovladatelný myší už sám od sebe. V nastavení dokonce vždycky umožňoval zapnout smooth scrolling prostředním tlačítkem, jako čemuž nás naučil Internet Explorer již ve Windows ME, a na což třeba Chrome kašle dodnes. Firefox pomocí doplňků jako Gesturefy dovoluje úžasné přepínání tabů na liště pomocí skrolování kolečkem bez jediného pohybu myši. Přesně to, co však uměl Maxthon již někdy v roce 2003 až 5. Nicméně pro Firefox dneška se to už vžilo jako trvalá schopnost a dokonce přepínání tabů pomocí skrolování myší se zhruba od verze 70 až 80 stalo standardem. Není to tak dokonalé jako u Maxthonu, protože FF po vás chce, abyste kurzorem myši byli na horní straně obrazovky, ale i to se počítá. Tato schopnost, kvůli které jsem FF celých prvních 15 let stále nepoužíval, tam už prostě je. Třeba Chrome to neumí dodnes a ani pomocí doplňků toho nelze docílit. Uživatelé a tvůrci Chromu jsou očividně z jiné planety a ovládají internetový prohlížeč nejspíš jen na dotykových displejích nebo co. Takže po dlouhé rovné životní dráze, Firefox dneška je nejlepším prohlížečem out of the box. Rozhodně aspoň ve světě Linuxu. Ve světě Windows je to Maxthon nebo aspoň donedávna byl. FF se mu totiž vyrovnal ve všem zásadním, což jest cloud browsing, tedy synchronizace tabů a historie prohlížení na více počítačích přes internet, kterou má FF dneška znatelně lepší než Opera i než Maxthon a synchronizaci tabů má dnes stejně dobrou rovněž chrome. Ale FF dneška v 2023 umí opravdu vše. Jeho cloudové funkce synchronizace prohlížení mezi více počítači jsou dokonce nejlepší vůbec, protože se dá synchronizovat dokonce i mezi dalšími prohlížeči z FF odvozenými. Na Linuxových počítačích dnes prohlížeče z FF odvozené zcela vévodí jako výchozí prohlížeče pro většinu distribucí. Z odvozenin FF je kolem 2023 zřejmě nejlepší Waterfox, dále Falkon. Je výborné, že asi čtyři další odrůdy Firefoxů na všech počítačích (v práci a doma, na PC i notebooku) můžete mít synchronizovány přes totožný účet přes internet. Po tomhle jsem volal celých posledních 20 let a ejhle, kolem roku 2020 se to konečně stalo základní schopností většiny prohlížečů. Akorát Opera na to jde trošku jinak, a řekl bych že v 2023 v tom pořád pokulhává. Nesmíme zapomenout na emailový klient z FF odvozený, tedy Thunderbird, který dnes suverénně vévodí emailovým klientům a v podstatě umí téměř všechno, takže se vyrovnal i Mercedesu mezi emailovými klienty - The Bat! Thunderbird už aspoň 15 let představuje božskou freewarovou náhradu někdejšího Outlook Expressu, což byla modla všech pokročilých emailistů.

Maxthon

Maxthon browser byl pro mě vždy nejlepším prohlížečem číslo 1. Jedinečné ovládání lišty tabů pomocí kolečka za současného držení pravého tlačítka myši měl již v roce 2005 a za celou dobu má nezměněno dodnes (a má přenastavitelné klávesy i tlačítka). Tenkrát byl Maxthon nadstavbou IE5. Skoro hned od začátku měl cloudové funkce, což znamenalo přihlášení se do prohlížeče a na všech přihlášených zařízeních synchronizované poznámky, oblíbené, hesla, adresy, zkrátka na každém počítači na světě jste mohl mít svůj domácí prohlížeč zařízený jako doma, pokud jste si tam nainstaloval a přihlásil Maxthon. Maxthon také jako první zavedl gesta myší a jako první kreslil čáru jejich průběhu, což dnes používá většina browserů alespoň pomocí doplňků právě po vzoru někdejšího Maxthonu. Maxthon byl boží ještě v 2020, ale již byl překonán Firefoxem ve funkcích cloudových a přes doplňky i ve funkcích ovládacích. Dnes stále je to pro mě ve Windows prohlížeč číslo 2. V Linuxu byl nahrazen Firefoxem. Maxthon je přísně účelový, pragmatický browser. Chybí mu pozlátko pro oko a jeho největším průserem dnes je jeho nejasný původ, protože Maxthon bude nejspíše z Číny, v lepším případě z Taiwanu. Jinak by byl nejlepší. Tak jako tak, Maxthon již asi 5 let dneška už není nejvíce feature-nabitým prohlížečem. Majoritní prohlížeče mu již dlouho šlapaly na paty, Firefox a Chrome ho dnes dokonce předehnali, Opera je jeho rozumnou alternativou, když to všechno chcete dělat trochu odlišnými způsoby.

Opera

Opera je neuvěřitelně záhadná, nepochopitelně mnohokráte vylepšená a zase zpětně zmršená. Kdysi v roce 2002 byla Opera jasně nejlepším prohlížečem. Jako první zavedla gesta myší, měla middle-click-panning a uměla vše co tehdy Internet Explorer 5 plus mnoho dalšího. Za 20 let existence přišla s mnohými ovládacími a cloudovými dovednostmi, které později zase zrušila. Některé dnes už v Opeře nejsou a nejsou ani v pokročilém nastavení Opery, přitom před 15-ti lety byly. Neuvěřitelný vývoj k horšímu. Vypadá svěže a propaguje se jako rychlá, což při tom, jak krásná je na pohled, je opravdu rychlejší než Chrome a Firefox (do verze 60). On vlastně žádný prohlížeč dneška bych za vysloveně rychlý nebo rychlejší než ostatní neoznačil. Opera rozhodně není nejpomalejší. Opravdu rychlý byl IE5 a Maxthon v době IE5. Dnes v 2023 Opera sice vypadá krásně, prosazuje mnoho AI funkcí a komunikátorů jako WhatsApp, ale její ovladatelnost ani při pokročilém nastavení a s doplňky nedosahuje ovladatelnosti Opery z roku 2002 až 5 a její cloudová synchronizace mezi počítači teoreticky existuje, ale prakticky je skoro nepoužitelná. Například vyvolání prohlížených tabů na jiném počítači pomocí synchronizace je v Opeře 2023 tak krkolomné, že většina lidí to asi dříve vzdá.

Chrome

Chrome je mor, Babiš mezi prohlížeči. Ani v době uvedení někdy kolem 2010 nenabízel nic světoborného, ani nebyl rychlý, ani nebyl krásný, jeho ovladatelnost je dodnes žalostná. Má sice množství doplňků, ale narozdíl od Firefoxu jich ⅔ nefungují. Chrome je tu jen proto, že za jeho propagací stojí Google a ten chce diktovat světu svoje technologie a tvůrcům webu diktuje používat svoje jazyky, služby a přístupy k řešení věcí a svoji tuto moc prosazuje hlavně prostřednictvím Chromu. Jinak je Chrome největší slabotou dnešních prohlížečů ve variantě sám od sebe (out of the box). Důkaz, že reklama udělá svoje: Masy lidí ho používají jako nejrozšířenější prohlížeč, ale když se jich zeptáte, tak sami nevědí proč. Nikdo vám neřekne, že používá Chrome právě kvůli téhleté schopnosti, kterou jiné prohlížeče nemají. Chrome neumí nic, co by roce 2020 neuměl Firefox nebo Edge a navíc s žalostným ovládáním. Neexistuje důvod proč úmyslně používat Chrome namísto jiných prohlížečů. Je to prostě jen nejprůměrnější a nejobyčejnější (nejrozšířenější) prohlížeč internetu. V cloudových funkcích s využitím Googlu se opičil po Firefoxu a co do synchronizace více počítačů se již dlouhou dobu FF zcela vyrovná. Kvůli nevalnému vzhledu a přitom pomalosti, neohrabanému ovládání ani pomocí doplňků a kvůli politice (diktát Googlu), je pro mě až na posledním čtvrtém místě mezi nejrozšířenějšími windowsovskými prohlížeči internetu po 2020. Ve vzhledu a ovládání je až po IE/Edge, ve vývojářských nástrojích po Maxthonu a Opeře, v synchronizaci je stejně dobrý jako Firefox (tedy v synchronizaci nejlepší). Nechápu, proč má být jako nejpoužívanějším. Doplňky plošně nefungují. Je to jedině dokladem stádnosti lidí na celém světě. Užívají ho, protože to viděli u kamaráda. Je to jako s vírou v boha dnes: Věří, protože jim to rodiče vštípili, nikoli proto, že by jim to něco nabízelo. Jedinou výhodou Chromu se naoko může zdát bezvadné využití služeb Googlu, jako office, drive a cloudové programy. Nojo, ale to do puntíku zvládá Firefox úplně stejně dobře. Tohle vlastně dnes jakž takž zvládne každý prohlížeč (,však Firefox a Chrome perfektně). Takže výhoda toho, že Chrome je prohlížečem přímo od Googlu, není nakonec žádná. Pokud by třeba časem Google Desktop či Drive fungoval jenom na Chromu, to by pak byly situace zralé k opouštění Firefoxu.  Jediné, co u mě Chrome udržuje v ringu prohlížečů je mnohost jeho odvozenin i když zdaleka jich není tolik jako od FF. Například takový CentOS, jehož používám již asi 6 let, je vskutku nejlepší z Chromů, který dotahuje ovladatelnost a víceúčelovost prohlížeče po způsobech Maxthonu. Když se řekne Chrome, tak si pod ním představím právě Centos, nikoli Chrome základní. On vlastně ten Chrome bych po 2020 ani nemusel používat vůbec, je to jenom ze setrvačnosti při více různých prohlížečích. Chrome zkrátka těží z doby kolem 2011, kdy byl nový a již tehdy v době svého nástupu ničím převratný. Jenom množstvím reklamy. Když jste jel na kole po městě, bylo na Google Chrome upozorňováno z každého billboardu. Chrome je v podstatě mezi prohlížeči internetu to samé, co dnešní Babiš mezi politiky. Nikdo ho nechce a přesto je pořád všude je vidět. Pořád vítězí a přitom ho nikdo seriózní nevolí. Zaplatí si největší reklamu a proto ho masy začaly volit, ačkoli je sám se sebou nekonzistentní a nabízí nic než zmatek. Tak v tom je přece jen ten Chrome mezi prohlížeči lepší, ale také: Představuje nutné zlo, které si většina lidí musí nechat líbit.

Internet Explorer

IE byl první průkopník masového využívání internetu a je klasikou. IE vlastně nadefinoval, co to vůbec prohlížeč internetu je. IE5 na ixpéčkách byl rychlý a docela dobře ovladatelný. Od začátku měl plynulý scrolling pomocí středního tlačítka. Po nějaké době po způsobu Opery zavedl tabbed browsing, pak dlouhou dobu nic zvláštního, až do Edge.

Edge

MS Edge dnes po roce 2022 je prostě skvělý. Těží z mnoha funkcí, které souvisí s provázáním prohlížeče s OS Windows, což jiné prohlížeče nabídnout nemohou. Je finálním dospěním Internet Exploreru a nutno říci, že Edge v roce 2023 s AI a s Bingem, se solidním ovládáním (aspoň nastavitelné přepínání tabů kolečkem) je konečně zase skvělou věcí, znovunávratem Microsoftu na scénu. Nechybí mu nic, co by něměly ostatní browsery a pomocí doplňků se mu všechny další případnosti dají doplnit. A každou chvíli se Microsoft vytasí s nějakou úplně novou neotřelou schopností, která právě vyvěrá z jedinečné souhry prohlížeče s operačním systémem. Takže MS Edge je dnes v 2023 nejnovátorštějším prohlížečem. Řekl bych, že Edge těží ze spojení s Windows daleko více, než Chrome ze spojení s Googlem.

Brave

Je sice další možností ve světě Linuxu, ale nic světoborného. Brave je prakticky Google Chrome degooglified. Vlastnostmi je to Chrome, tedy ztělesněná průměrnost. A bohužel právě kvůli přidomku degooglified přišel i o to málo jedinečností, které mu nabízel Google. Takže tu jeho průkopnickou vlastnost asi málo kdo ocení. Moc nadšenců, kterým by záleželo na původu a politice prohlížečů, přece jen jich mezi uživateli moc nebude. Respektive bylo by, ale při té záplavě konkurenčních prohlížečů se to ztratí. Kdo a kolik jich bude Brave využívat? Ti co rozhodně chtějí Chrome, používají nejspíš Chrome, a ti co ho chtějí degooglified, nejspíš používají Firefox a Edge. Takže kam s ním? Nápad je to rozhodně dobrý, ale prosadil by se snad jen tehdy, pokud by Brave byl odvozen z Firefoxu. Bohužel Brave celý stojí a padá s Chromem (ne s Googlem).

Rozuzlení

Takže nejlepším prohlížečem sám od sebe po 2020 je ve světě Windows MS Edge, ten tedy v roce 2023 opravdu válí. Ve světě Linuxu zcela vévodí Firefox respektive jeho odvozeniny (Waterfox, Falkon, SeaMonkey), který u mě osobně je nakonec nejlepším prohlížečem globálně, a to poté, co Maxthon začal nějak blbnout, protože přešel z IE na základ Chromu. FF má také zdaleka nejvíce odrůd a odvozenin, kterými si k prvenství dopomáhá. Maxthon pro mě byl celoživotně nejlepším prohlížečem asi od roku 2003, než začal negativně těžit z Chromu, čímž mu zmizela jeho rychlost a hlavně ono nejlepší na světě ovládání myší bez nutnosti jezdit myší. To si málo kdo uvědomuje, jak šíleně to zvyšuje produktivitu práce třeba takových rešeršiérů. Dávno, kolem roku 2001 byla zdaleka nejlepším, průkopnickým prohlížečem Opera, která se však vyvíjela jako na horské dráze a dnes ač se snaží o znovunástup na scénu, má pozici ztracenu. Ač plna neotřelých prvků, je stále za svým osobním zenitem. Chrome je stabilně dlouhodobě nic moc až podprůměr, je to prohlížeč, který prostě jenom funguje a nic víc (ale to fungují všechny). Firefox od verze 60 letí vzhůru a nastartoval jasně až do nebes. A překvapivě nejnovátorštějším počinem je kolem 2023 Edge, který neusíná na vavřínech, přidává mnoho nových schopností každou chvíli, nic mu nechybí, těží ze spojení s Windows a duch doby kolem 2023 se k němu díky AI vysloveně přiklání.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo šlápne do lejna, musí si umýt nohu.
africké přísloví