Crab (Panhard)

Combat Reconnaissance Armored Buggy
Francouzské lehké obrněné vozidlo

Poprvé byla obrněná průzkumná bugina francouzské firmy Panhard (dnes část Renault) k vidění 2012. Byla vyvinuta jako mírně experimentální průzkumný stroj programu Scorpion na renovaci francouzské armády.

Rolí vozidla CRAB má zůstat průzkum, ale jeho rychlost, ochrana a palebná síla v takto lehkém vozidlu ho určuje i k podpůrným rolím pro pěchotu nebo jako nosiče protitankových a protileteckých zbraní.

CRAB byl poprvé spatřen s elektronicky řízenou zbraňovou stanicí Cockerill CPWS 20-25-30 s 25mm kanónem na principu chaingun ATK M242. Může nést ale také raketovou věž MPCV s protivzdušným systémem Mistral nebo s novými francouzskými protitankovými střelami MMP.

Jak zmíněno výše, CRAB je také docela silně pancéřován. Jeho základní balistická ochrana je na úrovni STANAG 4569 Level 2, a ochrana může být dále vystupňována až na level 4 (proti kulometům ráže 14,5×14mm).  Pancíř je zkosený a pod ním vrstva reaktivního neexplozivního pancíře pro vyšší odolnost vůči přísilničním bombám. K tomu jsou samozřejmě doplňky jako neprůstřelné sklo, dojezdové pneumatiky, náraz-absorbující sedadla a centrální huštění kol.

Kromě toho je stroj spočítačován nejlepší komunikační technikou a velícím systémem digitálního bojiště a k tomu přehledovým kamerovým systémem s pokrytím v plném úhlu 360°.

Kromě toho má vůz hydropneumatický podvozek s měnitelnou výškou jízdy. Pohonem je motor Steyr M16 s šestistupňovou automatickou převodovkou Mercedes. K tomu navíc může částečně využívat elektrický pohon a tichý mód, kdy vozidlo jede zcela na baterii. Do transportního letounu A400M se vejde CRAB po třech kusech.

Jak vidno, Panhard CRAB je velmi ambiciózní projekt se schopnostmi IFV v malém terénním vozidle.

Specifikace

Hmotnost 8 až 10 t; délka 5 m; posádka 3; motor diesel-elektro hybrid; rychlost 110 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

https://tanknutdave.com/panhard-crab/

http://www.military-today.com/apc/panhard_crab.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone