Corprus

V podzemí pod pláněmi Morrowindu lze natrefit na Bonewalkera, který jako tužší hmotný nemrtvý hlídá hrobky a poklady. Podobně jako jeho nižší bratranci je obáván hlavně kvůli roznášení prokletých hnilob, které snižují dovednosti hráče. Efekt přetrvává i poté, co ho podruhé zabijete. Kromě toho přenášejí klasické nemoci. Není ostatně divu, neboť Bonewalker sám je v Morrowindu konečným produktem přeměny po nakažení člověka záhadnou nemocí Corprus disease.

Samotná nemoc Corprus přezdívaná také Božskou nemocí (Divine disease) není vskutku nemocí, ale vedlejším dopadem blízkosti bohů na původní tělesnou schránku člověka. Fyzická blízkost živých následovníků k zbožštělému Dagoth Urovi, hlavní negativní postavy Morrowindu, se prostě takto projevuje. Proto je také nesmysl hledat na tuto nemoc lék, jak se obyvatelé Morrowindu v nesčetných dialozích chybně domnívají. Nemoc ničí mysl člověka tím, že ho odlidšťuje, dělá z něj pouhou zombii, což je jako nemrtvost obecně většinou lidmi laicky považováno za šílenství. Deformuje také jeho tělo a dělá z něj ohavně působící, kulhavě a trhaně se pohybující, k živému nesnášenlivou nestvůru. Po nakažení se člověk začíná přeměňovat v bonewalkera tím, že některé části těla mu začínají neudržitelně růst. Následuje násilné šílenství, čímž je člověk plně zombifikován a mění se v konečné stádium Corprus Stalker.

Nemoc je kompletně neléčitelná. V osadě Tel Fyr můžeme nalézt proslulé Corprusarium, kde starý mág Divayth Fyr jsa obklopen svými bonewalkery studuje povahu nemoci a snaží se získat na ni léčbu. Ten se totiž domnívá, že ve skutečnosti nejde o nemoc, ale božské požehnání, které lidé nedovedou správně uchopit. Má na mysli fakt, že Corprusové nemohou onemocnět žádnou jinou nemocí a ani dále nestárnou.

Pokud jste corprusem osobně, tak NPC obyvatelé Morrowindu na vás budou reagovat podobně jako byste byl nemocný upírstvím. Odvrátí se od vás s odporem, přestanou vám poskytovat všechny služby a pravděpodobně na vás i budou útočit na potkání. Hráč se může stát corprusem dvěma způsoby, během plnění dvou questů, z nichž jeden je součástí hlavní dějové linie.

Lze tedy předpokládat, že Dagoth Ur se svými následovníky dlí na vrcholu své hory v pevnosti, laicky řečeno jsa obklopen svými zombiemi. To je ostatně také vysvětlením slavné zdi Ghostfence obepínající celou horu. Že je postavena mj. proto, aby z oblasti zejména nemyslící nižší nemrtví (bonewalkeři) ve svém volném potácení se při strážení oblasti, prostě omylem neutekli. Bohužel za popelečných bouří, které jsou v Morrowindu tak časté, se corprus šíří mnohem dále než do okolí sopky pouhými povětrnostními podmínkami. Bohužel členové kultu House Dagoth se nám domnívají, že nemoc je jakýmsi přirozeným dalším stádiem vývoje temných elfů, kteří pokud corprusem postižení, se považují za "Children of His Flesh". Nahrává tomu fakt, že kolem hory se skutečně rozkládá celý Morrowind - pravlast temných elfů.

Zdroje

https://en.uesp.net/wiki/Lore:Corprus

https://elderscrolls.fandom.com/wiki/Corprus

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mám značné znalosti v různých oborech a musím je šířit k těm méně obdařeným.
A.C. Doyle