Counter-insurgency (COIN)

Potlačování rebelií, protipovstalectví

Dle americké příručky jde o společné snahy vojenského a civilního sektoru na potlačení vzbouřenců a zaměření se na jejich příčiny jejich rebélie. Insurgency - vzbouřenectví jsou činy proti ustanovené autoritě, přičemž povstalci nejsou vnímáni jako válčící strana. Povstalci se vyznačují organizováním rozvratů a užíváním násilí k uchvácení politické moci nad regionem. Oficiální ozbrojené složky naproti tomu vytvářejí prostor pro politické a ekonomické aktivity a usnadňují jejich uskutečňování v takto rozbouřeném prostředí. Protipovstalecké kampaně dočasně posilují legitimitu politicky zvolené vlády a po odeznění bouří jsou jejich kapacity zpravidla rozpouštěny.

Ve vojenském smyslu není cílem protipovstaleckých složek zabít a zajmout co nejvíce povstalců, ale zlepšit životní podmínky lidem v postižené oblasti tak, aby mohla být postupně jejich podpora povstalců eliminována.

Protipovstalectví bývá často vedeno konvenčními vojenskými taktikami s významem posunutým k demoralizaci, propagandě, psy-ops a atentátům. Zpravidla je rozmazané vnímání svého počínání oběma bojujícími stranami a po každém zásadnějším takovémto konfliktu se řada definic doupravuje a přejmenovává. Nejspíše proto, že správné pochopení se týká mnoha mlhavých faktorů jako politiky, revolucí, celospolečenských problémů a sociálního klimatu. Protipovstalectví slouží k zalepování děr v společnosti, neboť když jsou příliš široké, vzniká z nich oceán nespokojenosti, což je podhoubím vzbouřenectví.

Bojovníci se musí znát a individuálně se umět rozlišovat, aby nepředstavovali hrozbu pro nevinné. Použití vojenské síly musí být mimořádně ostražité, protože rebelové se často maskují jako civilisté.

Teorie protipovstalectví byla rozvíjena řadou myslitelů už od poloviny 17. století. "Draining swamps" neboli vysoušení močálů, jak o něm mluvil Obama, spočívá v přemisťování populace, v které rebelové žijí. Vznikají tak často koncentrační tábory v dobrém slova smyslu, jako nové vesnice se základním zaopatřením.

Zásadně zde záleží na civilním mínění a pro každý podobný konflikt zpravidla vzniká specifická vojenská doktrína, šitá na míru konkrétnímu konfliktu. Jejich obsáhlý výčet nejlépe poznáte na anglické Wikipedii.

Zdroj

Counter-insurgency. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Counter-insurgency>

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

ASLAV
Zaha MAV
Enigma
QN-506
APS- Arena

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

Jobaria JDS MCL
Dělostřelecký lokátor radar
ammo - Excalibur M982
PULS
ammo - Krasnopol 2K25

Bojové vrtulníky

AW249 (Leonardo Helicopters)
Fenestron - krytý ocasní rotor
MD 969 Armed Twin
LAH (KAI)
Wildcat AW159

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Sky Dragon 50 GAS2
Kortik / Kashtan
Derivaciya 2S38
Bavar-373
HQ-9

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

Leclerc XLR
T-90 MS / SM
Štora
VT-5
Falarick 105 GLATGM

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Serval VBMR
P6 ATAV
Eagle 5
Tigr (GAZ)
Saxon

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾Ostatní články |
▾ Organizační

Kdybyste řekli Kolumbovi, aby nejezdil do Indie, ať si počká ještě 500 let, až budou letadla, stejně by tam holomek jel.
z dokumentu o dobývání vesmíru