Cobra 2 (Otokar)

Tactical Wheeled Armored Vehicle
Turecké slavné víceúčelové taktické vozidlo

Cobra 2 je pokračováním slavného tureckého vozidla Cobra, oproti němuž má posílenu jak pohyblivost, tak ochranu posádky, tak užitný prostor. Je určena do městských operací a mírových misí. Otokar s verzí 2 vyšel na světlo světa 2013.

Vozidlo pohání přeplňovaný vznětový motor o výkonu 360 koňů s automatickou převodovkou. Cobra 2 se vyskytuje dokonce také v obojživelné variantě, schopna plavat v moři na velkých vlnách. Světlá výška je 40 cm a max výška brodu 1 m. Samozřejmostí jsou dojezdové vložky v pneumatikách se systémem centrálního huštění, výbavou jsou dvě 120 Ah baterie a 400A 28V alternátor.

Z dalších vlastností jsou tu únikové poklopy, střílny pro ruční zbraně, zvýraznění obrazu pro lepší přehled řidiče, ovládací multifunkční displej, záznamové AV zařízení, komunikační a diagnostické subsystémy. Volitelnými možnostmi jsou CBRN filtrační ochrana posádky, automatické hašení, vrhače dýmových granátů, ovládací displej velitele, navigační systém GPS a inerciální, hydraulická rampa u zadních dveří.

Na výzbroj u Cobry 2 jdou Turci pěkně zostra a to hned s 25 mm kanónem v střešní zbraňové stanici ovládané vzdáleně z vnitřku vozidla. Neupřesněná úroveň pancéřování se však ze zvěstí zdá pouze max na STANAG 4569 levelu 2, tedy jen vůči Kalašnikovům, a možná ani ne s průbojným střelivem.

Pohonem je 6,7 l common rail vznětový šestiválec podávající výkon 281 koňů. Je schopen jet na dvě paliva.

Otokar nabízí mnoho variant Cobry 2, včetně protiletecké raketové.

Cobru 1 užívalo 15 zemí světa, o verzi 2 nebyly zatím údaje. Dle popisu ale rozhodně má slušný exportní potenciál.

Specifikace

Hmotnost 13,5 t; délka 6,4 m; posádka 1+9; rychlost 110 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální:

https://defense.otokar.com.tr/wheeled-armored/4x4-armored/cobra-ii-4x4-armored

https://www.army-technology.com/projects/cobra-ii-tactical-wheeled-armoured-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion