Casus belli
Justification for war
Důvod pro vyhlášení války
Spíše než skutečným válečníkům, je tento pojem mezinárodního práva známý hráčům počítačových válečných strategií. Označuje incident, který postačuje jako událost k vyhlášení války. Každé země mají vůči sobě jisté číselně vyjádřené skóre Casus belli o kterém se veřejně ví. Takže pokud jedna země vyhlásí válku jiné zemi, vůči které má vysoký Casus belli, bere se to jako pochopitelné či oprávněné se slovy: "Však oni si o to koledovali".
Pokud je však oprávněnost vyhlášení války číselně nízká, musí se sáhnout k provokaci nebo se sahá k jinému zdůvodnění, napadení např. jako válkou proti terorismu.
Typickým učebnicovým a nejasným příkladem je vyhlášení války první světové. Dlouho se vědělo, že Prusko má zálusk na Francii, ale nevědělo se, jak válku spustit tak, aby nebylo označováno za agresora (válečného štváče). Srbský atentát na arcivévodu rakousko-uherského trůnu se jim proto "hodil do krámu". Stačilo to ke spuštění řetězové reakce vyhlašování válek jiných zemí jiným z kdejakých malicherných důvodů a tak se do měsíce ocitla ve válečném stavu většina Evropy.
Pro WW1 tu však nejsme. Kdo kdy hrál M&B Warband, dobře zná misi ukradení dobytka vesnici v pohraničí, které mělo později sloužit jako provokace k vyhlášení války.
Čím jdeme dále do středověku a starověku, tím by se nám dnes zdály důvody k válce malichernějšími. Ještě, že se nic nedochovalo o důvodech vyhlašování mezitlupových válek v pravěku, to bychom se srdečně zasmáli.
Mezi nám známější justification for war patřily v historii např. jedna z pražských defenestrací, obléhání vládních pevností k vyvolání válek občanských všude na světě, fingované přepadení vysílačky v Gliwicích, uzavření různých průplavů či zdrojů vody pro dobytek, zábor ropných polí, masakry civilistů či teroristické útoky, což vlastně jedno jest.
Pojem Casus belli, jak podle latinské podoby slov a také pro skutečnost, že ve hrách typu Rome Total War ho prokazatelně užívali již staří Římané, bych neoddiskutovatelně dal za původ právě starým Římanům. Nicméně oficiální Wikipedie se nemůže shodnout a připisuje pojem až jednomu ze dvou francouzských a jednomu nizozemskému teoretikovi války mezi léty 1653 až 1732.
Nám počítačovým hráčům je znám i neformální až pomafiánštěný pojem "just cause", podobě jako "cosa nostra", což jsou vlastně jiné výrazy pro Casus belli v trochu jiných souvislostech.
Nám počítačovým hráčům je dobře známo, že válka je nejdražším statkem a mělo by se k ní sáhnout až jako ultima ratio, když už všechna rozumná řešení jsou vyzkoušena a selhala. Neboť válkou přijdeme o všechno, co jsme po řadu let pracně nebývali. Proto by se každý měl bát rusáků, neboť u nich toto neplatí. Oni jsou odjakživa zvyklí na tom být tak špatně, že válkou nemají co ztratit, respektive mohou dokonce i získat. Tento fakt bych navrhoval vyučovat jako hlavní předmět základoškolského dějepisu a ostatní kraviny typu francouzských Ludvíků vypustit.
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Casus_belli
https://en.wikipedia.org/wiki/Just_war_theory#See_also
https://cs.wikipedia.org/wiki/Casus_belli