Carl-Gustaf M4

Man-portable recoilless multi-role weapon
Švédská pěchotní bezzákluzová zbraň 

Historie této pěchotní víceúčelové zbraně je stará snad 50 let. 2014 však švédští Saab-Bofors přišli s nejnovější verzí Carl-Gustaf M4,  která nejlépe reaguje na požadavky moderního bojiště. Ostatně Carl-Gustaf  je nejen švédskými uživateli označován za nejlepší bezzákluzovou pěchotní zbraň na světě. 

Výrobce vyzdvihuje klíčové vlastnosti Carl-Gustaf,  mezi něž patří výjimečná ergonomie, bezpečnost pro vlastní obsluhu, lehkost a přece robustnost, možnost využití mnoha různých zaměřovačů a hledí z celého světa a další vlastnosti.

Právě schopnost zbraně být přenabita různými náboji zásadně odlišuje C.G. M4 od lehčího AT-4 švédského výrobce.  Jeden tým se zbraní M4  může v jednu chvíli ostřelovat tanky a vzápětí nepřátelskou pěchotu airburst  střelivem a později čistit překážky a prorážet vchody do budov. 

Celkem dnes existuje 15 různých projektilů odpalitelných ze zbraně Carl-Gustaf, s dostřely od 300 m do 2,1 km, S hmotnostmi mezi 3 až 5  kg. Ráže zbraně je 84 mm a od AT-4 se hlaveň odlišuje drážkováním. Bojové  nálože jsou vesměs HEAT  (trhavá kumulativní protipancéřová) s programovatelnými roznětkami, s výbuchem před a po impaktu,  dále protipěchotní airburst a kazetové  nálože, ale také zadýmovací, osvětlovací a dokonce podkaliberní tréninková hlavice. HE-AT prorazí 500 mm RHA. M4 Je kratší jednoho metru a lehčí sedmi  kilogramů. Verze M4 představuje poloviční hmotnost než starší M2. Zbraň je prodávána do  armád 40 zemí světa.

Zdroj

https://www.saab.com/products/carl-gustaf-m4

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jsme tu od toho, abychom zlo odhalovali, jemu čelili a zlo likvidovali!
L. Kopřiva, Slunce Seno