Caiman MRAP (BAE)

Mine-Resistant Ambush Protected Vehicle
Šestikolové vozidlo MRAP standardu

Ač se to podle názvu nezdá, vozidlo Caiman dnes od nadnárodního BAE Systems nese obrovskou tradici čtyř- a šestikolových minám odolných vozidel zvučné jihoafrické řady RG.

Jejich základem je samonosná karoserie a podlaha tvaru V. Zavěšené sedačky, dojezdové vložky pneumatik, průhledný pancéřový štít střelce atd., což dohromady dělá vše pro odolnost vůči minám a pro schopnost přežití posádky, ovšem má za následek vysoké těžiště a tedy náchylnost k bočnímu převalení. To je vlastnost společná všem MRAP vozidlům a pokud s ní řidič počítá a nejede přímo v horském terénu, pak to nepředstavuje kdovíjakou obtíž.

Zakázka pro klíčové dva operátory - americkou armádu a americké námořnictvo, byla položena 2007 a za tři roky pro ně bylo vyrobeno 1154 kusů Caimanů. Vozidla Caiman by asi nesla rekord v snad sedmkrát přejmenovaném výrobci. Zažila i své bojové nasazení ve válce v Jemenu 2015 a v Libyi 2014.

Caiman vykazuje vysokou společnost součástí s dřívějším vozidlem FMTV, z nějž vychází. Klíčovými devizami Caimanů jsou schopnost převážet 10-ti-členný výsadek, je chráněn kompozitním pancířem Tensylon a pancéřování má možnost být dále rozšířeno. Vozidla jsou kompatibilní se všemi omuženými i bezposádkovými zbraňovými věžemi a stanicemi.

Vozidlo je pohyblivé díky diesel motoru Caterpillar C-7 o výkonu 330 koňů s plně automatickou převodovkou Allison.

Jelikož vozidla Caiman jsou v tak velkých počtech využívána americkou námořní pěchotou a speciálními jednotkami, musí na nich něco být a proto si svých pár kusů zakoupila většina států středního východu kromě Izraele.

Specifikace

Uvedeno 2007; hmotnost 23 tun; délka 7,5 m; posádka 2 + 8; rychlost 105 km/h; dojezd 675 km;

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/product/caiman-mrap-vehicles

https://en.wikipedia.org/wiki/BAE_Caiman

https://www.armyrecognition.com/us_army_wheeled_and_armoured_vehicle_uk/caiman_plus_6x6_cat_i_xm_1230_mrap_technical_data_sheet_specifications_description_pictures_video.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Remover patch často váží více dat, než ten, co něco přidává.
DigCest